Designérka se při navrhování řídila zásadami feng-šuej, proto celý prostor...

Designérka se při navrhování řídila zásadami feng-šuej, proto celý prostor působí přirozeně a příjemně. | foto: Jiří Hurt

Tak barevný interiér jen tak neuvidíte. V domě vládne kachní modrá

  • 50
Když se představy investora a designéra o budoucí podobě interiéru shodnou, stačí pouhá jedna společně strávená hodina, aby se splnil sen o dokonalém bydlení. Manželé se dvěma dětmi svěřili podobu svého domova designérce Marcele Bartákové. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Jaké bylo zadání na zařízení domu, které jste od klientů dostala?
Moji klienti pocházejí z jižních Čech. Jde o mladou rodinu se dvěma dětmi, která dosud žila a pracovala v zahraničí a nyní si chce zařídit domov v Česku. Protože mají rádi přírodu a jsou velcí sportovci, pořídili si jednopatrový dům v blízkosti většího města, kde to mají jen pár kroků do lesa. Přáli si moderní dům se zahradou, který bude pohodový a zároveň nenáročný na údržbu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Jak probíhala vaše spolupráce?
Poprvé jsme se s klienty v jejich domě potkali v době, kdy představoval jen prázdný skelet. Na domluvu, jak by měl vypadat jejich budoucí domov, jsme měli asi hodinu času, protože odjížděli do zahraničí. Předali mi tedy stavební dokumentaci k domu a ujasnili jsme si základní požadavky. Řekli mi, co by určitě v interiéru mít chtěli, co naopak odmítají, a dali mi volnou ruku.

Několikrát jsem jim pak mailem poslala dílčí návrhy, párkrát jsme si telefonovali. Když jsme se potom znovu potkali a já jim předložila celý koncept, byli překvapeni a říkali, že jsou potěšeni, protože jsem jejich představy zcela vystihla. Na schůzku jsem tehdy přijela s velkým kufrem plným vzorků, ukázala jsem jim konkrétní materiály, barevné odstíny, podlahoviny, deskoviny, materiál kuchyňských skříněk… Pak už jsme všechno řešili na dálku, protože se musela domluvit návaznost prací.

V celém interiéru se nenásilně objevují rostlinné a zvířecí motivy. Například tapeta v obývací místnosti připomíná zvířecí kůži.

 V domě na první pohled upoutá použití nevšedních barevných odstínů. Jak tento nápad vznikl?
To byla právě podstata mého konceptu: chtěla jsem, aby bylo v interiéru využito co nejvíce přírodních materiálů a v přirozených barevných odstínech. Proto jsem jim navrhla přírodní odstín dřeva – bělený dub, který se objevuje jako sjednocující prvek na podlahách obytných místností v celém domě, a k tomu měla být použita jedna výrazná barva.

Měla jsem vytypovanou barvu, která je neotřelá a velmi zajímavá, takzvaný canard. Tento název pochází z francouzštiny a vznikl podle „modrého zrcátka“, tedy nádherně zbarvených peříček, která se objevují na křídlech divokých kachen. Inspiroval mě vzorník francouzské firmy Home Spirit, když jsem vybírala křesílka k jídelnímu stolu.

Jak váš poměrně odvážný nápad přijali klienti?
Když jsem jim svůj nápad předložila, reakce byla celkem pochopitelná. Byli překvapeni, říkali, že tenhle odstín by je v životě nenapadl, ale následně se jim tato myšlenka velmi zalíbila. Domluvili jsme se, že barva bude procházet celým domem, ale jen v jemných akcentech, aby celek působil harmonicky.

Tento typický modrý odstín jsem pak použila jako dominantní prvek, který se objevuje napříč celým interiérem domu. V kuchyni vyplňuje stěnu za kuchyňskou linkou, objevuje se v podobě vliesových tapet s jemnými odlesky na schodišti i v koupelnách, kde zároveň tvoří zajímavý barevný akcent na podhledech.

Čela skříní v dívčím pokoji nekončí u podlahy a mají zaoblené rohy, proto působí subtilním dojmem.

Mnoho lidí dnes dává v interiéru přednost bílé barvě. Vy jste například na kuchyňských skříňkách zvolila našedlý odstín. Z jakého důvodu?
Věděla jsem, že k bělenému dubu, který je ve velké ploše na podlaze, v kombinaci s „kachní modrou“ bude působit lehce našedlý odstín skříněk mnohem přirozeněji.

Také pracovní desku u kuchyňské linky jsme zvolili v šedé barvě. Určitě je třeba zmínit materiál, ze kterého je vyrobená. Říká se mu „kámen čtvrté generace“, ale kámen to ve skutečnosti není. Jde o 100% polyakrylát, který je neporézní, nenasákavý a antibakteriální. Používá se hlavně na plochy, které jsou v rovině, protože je bezespárový a dají se do něj dodělávat například drážky pro odkapávací plochy.

Zajímavý nápad představuje i zasunovací sloupek s elektrickými zásuvkami, který nikde nepřekáží, ale je schovaný uvnitř pracovní desky na ostrůvku v obytné kuchyni…
Ano, to je velmi praktické řešení. Takto jsou elektrické zásuvky vždy připravené pro připojení mixéru a dalších přístrojů pro kuchyňské práce na ostrůvku nebo pro práci s laptopem.

Mimochodem, moji klienti původně požadovali barový pult, ale když jsem si návrh kuchyně rozkreslila, místo působilo stísněně, nezbyl by prostor k průchodu na terasu, bar by museli složitě obcházet. Proto jsem klientům navrhla ostrůvek. Nakonec se jim tohle řešení zalíbilo a jsou spokojení.

Podlahy z masivního běleného dubu dávají celému domu jednotný ráz a podtrhují jeho přírodní charakter.

Zaujalo nás i promyšlené osvětlení.
Vždy myslím na to, aby byla na prvním místě dobře osvětlená pracovní plocha a aby světlo vytvářelo příjemnou atmosféru, proto jsou v interiéru podsvícené skříňky, podhledy, aby se osvětlení dalo měnit podle situace, denní či noční doby. Světla v celém domě na sebe musí navazovat a tvořit propojovací prvek.

V domě jsou celkem tři koupelny, čím se liší?
Dům byl dobře promyšlený, co se týká umístění jednotlivých místností, schodiště atd., ale úplně jsme předělávali například odpady, protože nám vůbec nevyhovovalo původní rozmístění koupelen. Všechny tři koupelny se kompletně předělávaly.

Autorka interiéru

Marcela Bartáková
Interiéry vytváří podle svých slov „s intuicí, vášní a radostí, často s využitím prvků feng-šuej“.

V přízemí je jedna se sprchovým koutem a WC, v patře je samostatné WC s bidetovou sprškou a velká koupelna, kde je skrytá vana, sprchový kout a dvojumyvadlo, vlastně jedno dlouhé umyvadlo, u něhož jsou dvě baterie. Ty jsou ve všech koupelnách podomítkové. Sprchový kout umožňuje díky podsvícení podhledu vytvořit si intimní atmosféru připomínající domácí spa.
Obklady v koupelnách tvoří přírodní štípaný kámen ve dvou odstínech, v přízemí tmavě šedý, v patře světle šedý. Příjemné teplo zajišťuje podlahové topení.

Dětské pokoje jsou vybavené nábytkem na míru, který nabízí dostatek úložného prostoru i místa na hraní.

Originálním detailem koupelny je podhled sprchového koutu v odstínu canard.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.