Barevný byt malíře a skladatele Franze

  • 26
Vladimír Franz je hudební skladatel, malíř a vysokoškolský profesor. Je naprosto nepřehlédnutelný, protože je celý potetovaný. A stejně pestrý je i byt, který sdílí s fotografkou Idou Saudkovou. Známý umělec Vladimír Franz žije odjakživa v Praze na Smíchově. Momentálně bydlí se svou přítelkyní v dvoupokojovém bytě v jednom ze starých činžáků.

„Bydlení ve městě mi naprosto vyhovuje. Ale jakmile mohu, odjíždím mimo Prahu, protože miluju přírodu. Proto jsem si pořídil chalupu na Šumavě,“ říká. Tahle kombinace mu naprosto vyhovuje. Po rodinném domku někde za Prahou prý vůbec netouží.

Originální květinová aranžmá
I když má Vladimír Franz rád přírodu, rostliny sám nepěstuje ani nekupuje, přednost dává luční květeně. „Mám rád jen květiny z přírody,“ vysvětluje.

Přítelkyni jimi doslova zahrnuje. A dodejme, že květiny také rád aranžuje, i když někdy vskutku originálně. Jedno takové aranžmá zaujme hned ve vstupní chodbě. Tvoří je bambus, na němž je upevněna postavička Panny Marie a figurka ze sci-fi filmu. I tohle byl dárek pro přítelkyni Idu Saudkovou.

Až na doraz
Stejně originální je celý interiér smíchovského bytu. Částečně je to způsobeno tím, že půvabná fotografka je nepřítelem jakýchkoli rekonstrukcí.

„Takže v bytě necháváme všechno tak, jak to je, dokud to funguje,“ vysvětluje Vladimír Franz. Dokladem tohoto tvrzení je například oprýskaná zeď v jídelně. Ve zdi totiž praskla vodovodní roura a jak zdivo vodou nasáklo, opadala omítka až na cihlu. A tak to už zůstalo.

Byt dýchá historií
Ve vybavení interiéru převládají staré věci. V této oblasti totiž oba zcela shodně vyznávají pravidlo - čím starší, tím lepší. „Nejdůležitější je, že těch věcí se dotýkaly celé generace lidí,“ vysvětluje Vladimír Franz.

„To je ten důvod, proč jsou pro mě tak přitažlivé.“ Nábytek doplňují staré koberce perského typu. „Ty jsou taky zděděné po předchozích generacích, stejně jako nábytek,“ dodává umělec. Ale prý by si je s přítelkyní pořídili i tak, protože se jim líbí. Opět by si však zvolili ty staré, které předtím už někdo užíval.

Futuristická lednice
Tyhle historické kusy kontrastují s ultramoderními doplňky. Nejmarkantněji tuto skutečnost dokládá lednice s futuristickým designem. Kuriózní je, že lednice od začátku, co ji firma přivezla, nefunguje.

„Opravit nešla, chtěli nám ji vyměnit, jenže tenhle model už neměli. Ale vraťte tak úžasnou věc jen kvůli tomu, že nefunguje,“ směje se Ida Saudková. „Tak nám na ni aspoň dali výraznou slevu.“ Další moderní doplňky v bytě pocházejí nejčastěji z obchodního domu IKEA, například oranžová prosklená vitrína.

Harmonická změť barev
Byt hraje všemi barvami. Jako první udeří do očí sytě žlutá podlaha. „Je to takové slunce pod nohama,“ vysvětluje malíř. Docílí se jí pomocí obyčejného balakrylu.

Také každý pokoj je vymalován jinou barvou, a to dokonce v odstínech. Výsledek se mnohým může zdát malinko divoký. „Říkala jsem si, že přece nemusím zvát žádného malíře. Jenže záhy mě to přestalo bavit,“ vypráví Ida Saudková.

„Asi nejmíň mě bavilo dělat přechod mezi tmavším odstínem na stropě a zbytkem zdí. Tak jsem to malovala, jak mi to vyšlo. A na kousek dokonce nezbyla barva vůbec. Tak je tam jen světlá.“ V bytě tak najdeme jeden pokoj růžový, jeden zelený, chodba je laděna do modré, koupelna opět do růžové barvy.

Kontrast s šedou ulicí
Také všechny doplňky jsou v divokých barvách. Důvod? Kontrast proti šedým ulicím. „Zároveň chci mít ale všechno za minutu hotové. Nechci žádnou preciznost, přijde mi to jako projev stárnutí,“ říká s úsměvem Ida Saudková.

„Prostě co život a co dům dal. Nic jsem tu neladila, je to tak, jak to vyšlo. Neměla jsem žádný záměr.“ Takže se koupí, co se jim líbí a co chtějí mít doma. Nějak to prý vždycky ladí. Ale hlavně: barvy jsou nepostradatelné pro práci fotografky. Žlutá, oranžová, zlatá a červená, to jsou ty, které Ida Saudková preferuje nejvíc.

Šumavský ateliér
Vladimír Franz naproti tomu dává přednost práci na venkově, tedy přesněji na své šumavské chalupě. „Nejsem totiž zastánce toho, mít ateliér v Praze,“ říká. V chalupě byla původně hospoda. A základem každé vesnické hospody býval taneční sál. Ten se malíři zalíbil nejvíce. „Budu tam totiž především pracovat na svých obrazech, ale také skládat hudbu.“

Ta podle skladatele vzniká naprosto kdekoliv. Potom prý přijde na řadu „úředničina“, která se dá tudíž zvládnout u jakéhokoliv stolu. V současné době pracuje Vladimír Franz na hudbě k opeře Válka s mloky pro Národní divadlo. „Denně musím napsat čtyři strany partitury,“ říká. Její premiéry bychom se měli dočkat na jaře příštího roku.

Obývacímu pokoji dominují obrazy Vladimíra Franze a fotografie Idy Saudkové.

Smíchovský byt využívá Ida Saudková i jako fotografický ateliér. Vladimír Franz zde zase pracuje na své hudbě.

Futuristická lednice nikdy nefungovala. Uměleckému páru se ale líbila jako doplněk, tak si ji ponechali.

Historické kusy nábytku jsou v konstrastu s moderními doplňky.

Stejně jako většinu zařízení bytu, i porcelán používaly již předchozí generace.

Smíchovský byt využívá Ida Saudková i jako fotografický ateliér. Vladimír Franz zde zase pracuje na své hudbě.

Smíchovský byt využívá Ida Saudková i jako fotografický ateliér. Vladimír Franz zde zase pracuje na své hudbě.