Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Banky zpřísnily hypotéky. Trh s pronájmy výrazně ožil

  1:00aktualizováno  1:00
Podle realitních makléřů se ve středních Čechách prodává stále méně bytů, stoupá počet pronajatých. Tržní nájemné se zatím výrazně nezvýšilo. Zájem je o bydlení ve městech s dobrým spojením do Prahy.
Více bytů se nyní pronajímá, než prodává. Mohou za to i zpřísněné hypotéky.

Více bytů se nyní pronajímá, než prodává. Mohou za to i zpřísněné hypotéky. | foto: Profimedia.cz

Když si chtěl nedávno Radek z Kolína, který zatím bydlel u rodičů, ale již delší čas si vydělává, vzít hypotéku na byt, dostal v bance odmítavou odpověď. Rozhodl se proto najít si zatím podnájem.

Podobných lidí je nyní ve Středočeském kraji stále více, trh s pronájmy bytů proto na rozdíl od jejich prodeje výrazně ožil.

"Tento trend jednoznačně přisuzuji bankám, které odmítají proplácet stoprocentní hypotéky. Mnohdy ani klienti s nadstandardními příjmy neprojdou podmínkami bank kvůli naprosto iracionálním požadavkům," říká realitní makléř Aramis Reality Tomáš Peleška. 

Největší poptávka je po pronájmech ve městech s dobrou dostupností do Prahy nebo jiných větších měst. Lidé jsou ale ochotni stěhovat se i do levných pronájmů mimo město.

Podle něj podmínky bank k poskytnutí hypotéky nyní splní jen velmi málo klientů a ti, co neuspějí, se uchylují k pronájmům a vyčkávají, jak se situace vyvine.

Banky zpřísnily podmínky

"Rizikovější hypotéky, jakými je například stoprocentní hypotéka, poskytujeme klientům, jejichž finanční historii známe," potvrdila zpřísnění podmínek Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny.V Raiffeisenbank už od podzimu stoprocentní hypotéku neposkytují vůbec. "Počet odmítnutých žádostí o hypotéku mírně vzrostl, hlavním důvodem je nedostatečná platební morálka žadatelů při splácení jiných úvěrů," uvedla Helena Dušková z Wüstenrotu.

Dalším důvodem, proč se lidé více zajímají o pronájmy, může podle zkušeností v realitních kancelářích být také neochota lidí riskovat v nejisté době.

"Před rokem byl poměr bytů prodaných a pronajatých deset ku dvěma, nyní máme na deset prodaných bytů jedenáct pronajatých. Byty se tedy pronajímají ve větším množství, než kolik se jich prodává," potvrdil Tomáš Kučera, jednatel společnosti ORIGINAL REALITY, která sídlí v Neratovicích na Mělnicku, ale působí v celém kraji.

Přestože poptávka po pronájmech stoupá, jejich cena zatím výrazně neroste. Standardní starší byty se nyní pronajímají přibližně za 8 až 12 tisíc. O ceně rozhoduje ještě jejich konkrétní umístění, zda a jakým způsobem jsou vybaveny či zda jsou po rekonstrukci.

V obecních bytech velkých 68 metrů čtverečních se regulované nájemné pohybuje od 1 224 korun v Příbrami až po 3 468 korun za byt v Kladně.
Největší zájem je nyní o menší byty. 

výpověď z nájmu

Města bedlivě sledují dodržování všech podmínek nájmu. Když radnice zjistí pochybení, byt odebere.

"Nejvíce je samozřejmě poptávka po pronájmech ve městech s dobrou dostupností do Prahy nebo jiných větších měst. Lidé jsou ale ochotni stěhovat se i do levných pronájmů mimo město. Momentálně máme nejvíce poptávek v Benátkách nad Jizerou, Milovicích či Nymburku. Proti tomu Mladá Boleslav se teď jen pomalu vzpamatovává z finanční krize," uvedl makléř Tomáš Peleška, který byty pronajímá především na Mladoboleslavsku a Nymbursku.
Situace na trhu se v nejbližší době podle makléřů příliš nezmění.

V městských bytech nájemné někde podražilo

Zájem stoupá v poslední době také o městské byty. I v nich se však nájmy zvyšují. Na začátku roku je zdražili například v Mělníku, Benešově nebo Nymburku, v březnu v Kolíně, více začne od 1. května vybírat také Kladno."Díky tomu bude možno ročně postavit či zrekonstruovat třicet až čtyřicet bytů pro seniory, čímž se ve větších obecních bytech uvolní místo, které mohou využít rodiny s dětmi," zdůvodnil zdražení nájemného kladenský primátor Dan Jiránek.

Každý nájemce městského bytu byl totiž během posledních pěti let dotován z městského rozpočtu částkou 35 tisíc korun. "Jinými slovy, každý obyvatel Kladna, včetně kojenců a seniorů, doplácel na bydlení nájemníků v kladenských městských bytech částkou přibližně 700 korun ročně," uvedl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík. I tak město zdražilo nájem ještě o 6 procent méně, než mu povoluje zákon.

Města také bedlivěji sledují dodržování všech podmínek nájmu. Nyní například v Kolíně odebírá radnice byt třem nájemcům, u kterých bytový odbor přišel na to, že mají vlastní domek. "Porušili tím stanovená pravidla, vedoucí odboru proto předložil návrh na výpověď z nájmu," uvedl místostarosta Pavel Hoffmann.

Kolik zaplatíte (tržní nájemné)

 • Benešov
  Vašák & Partneři REALITY 7-8 tisíc korun + poplatky asi 1,5 tisíce korun
 • Beroun
  JL Reality 7 tisíc korun + poplatky
 • Kladno
  Realitní kancelář TRIO 7-8 tisíc korun + poplatky 1,5-2 tisíce korun
 • Kolín
  Reality Špecingerová 7-9 tisíc korun + poplatky do 3,5 tisíce korun 
 • Kutná Hora
  Realitní kancelář agentury Alfa 6-7 tisíc korun + poplatky 2,5-3 tisíce korun
 • Mělník
  JS Reality 8-10 tisíc korun bez služeb 
 • Mladá Boleslav
  Realitní kancelář DRINK 4-6 tisíc korun + poplatky asi 2 tisíce korun
 •  Nymburk
  Reality RIA 7-8 tisíc korun včetně poplatků
 • Příbram
  Reality Pinter 5-5,5 tisíce korun + poplatky 4,5-5 tisíc korun
 • Rakovník
  MT Progres 8-10 tisíc korun poplatky 3 tisíce korun

Zdroj: Realitní kanceláře
Pozn.: Cena odpovídá odhadu realitních makléřů za průměrný pronájem standardního bytu o rozloze 68 čtverečních metrů.

Kolik zaplatíte (regulované nájemné)

 • Benešov 2 074 Kč (30,50 Kč/m2)
 • Beroun 1 628 Kč (23,95 Kč/m2)
 • Kladno 3 468 Kč (51 Kč/m2, byt se sníženou kvalitou 42,96 a 39,49 Kč/m2)
 • Kolín 2 842 Kč (41,80 Kč za m2, byt se sníženou kvalitou 33,77 a 31,03 Kč/m2)
 • Kutná Hora 2 085 Kč (30,66 Kč/m2 až 41,33 Kč/m2, u bytů pronajímaných na základě výběrového řízení je částka vyšší, záleží na nabídce žadatele)
 • Mělník 2 677 Kč (39,37 až 43,34 Kč/m2, byt se sníženou kvalitou od 31,43 Kč/m2 do 34,15 Kč/m2)
 • Mladá Boleslav 2 844 Kč (41,83 Kč/m2, byt se sníženou kvalitou 33,87 Kč/m2, v bytech se smluvním nájemným 60 Kč/m2 u normálního bytu a 50 Kč/m2 u sociálních, startovací bytů atd.) 
 • Nymburk 2 903 Kč (42,70 Kč/m2 a 34,45 Kč/m2)
 • Příbram 1 224 Kč (18 Kč/m2
 • Rakovník 2 720 Kč (40 Kč/m2, v bytech se smluvním nájemným se pohybují v závislosti na velikosti bytu od 3 do 7 tisíc korun, byty postavené ze státní dotace od 2,5 do 3,5 tisíce korun)
    

Zdroj: Radnice
Pozn.: Jde o standardní byt o velikosti 68 m2, cena v Kladně od 1. května.

Autoři:
Nejčtenější

1
Sousedka je při sexu moc hlučná. Nejsem puritánka, ale vše má své meze

Bydlíme v nájemním bytě, sousedé nad námi mají i několikrát denně sex a žena vždy křičí a je velmi hlučná. Ze začátku jsem si říkala, zda se v bytě nad námi...  celý článek

Gramofon G3 ClassiC z habru. Krása a struktura tohoto českého dřeva autory...
Gramofon slouží v interiéru jako socha aneb terapie vinylovou deskou

Dokonalý zvuk a krása jako přidaná hodnota reprezentují výrobky rodinné firmy 440 Audio, kterou založil Tomáš Jiráček. Zejména nová řada gramofonů Art působí v...  celý článek

Stavba je od roku 1975 památkově chráněná. Výškový dům je nyní na prodej za dva...
Unikátní dům. Betonovou věž si před 138 lety postavil výstřední soudce

Věž Sway Tower vysoká 66 metrů z roku 1879 stojí v anglickém přístavním městě Lymingtonu. Pokud milujete netradiční bydlení, výšky a daleké výhledy do krajiny,...  celý článek

Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu.
Zepředu nic moc. Zezadu neuvěřitelný dům pro rodinu plný překvapení

Pařížský domek si hraje s okolím. Za skromnou uliční fasádou se skrývá přívětivé nádvoří a s ním překvapení, rodinný městský dům pokračuje dalším, větším a...  celý článek

Willstonovo studio
Američané dodnes bydlí rádi v „perníkových“ chaloupkách s pavučinami

Perníková chaloupka z klasické hororového příběhu o Jeníčkovi a Mařence, kdy sourozenci uváznou v hlubokém lese uvězněni v bizardním domě, se stala základem...  celý článek

Další z rubriky

1
Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského...  celý článek

1
Soused má pocit, že ho sledujeme, postavil kolem plotu zástěny

Před pěti lety jsme koupili zahrádku s chatkou a rozpadlým plotem. Časem jsme se rozhodli, že plot postavíme nový, při stavbě jsme museli ale vysekat roští u...  celý článek

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)
Z původního Véčka na Pankráci zbyl jen obrys, říká Martin Jaroš

Nálepce pan Véčko se brání s tím, že na výstavbě nejvyššího a prvního českého obytného mrakodrapu na pražské Pankráci se podílí tým lidí. Martin Jaroš,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.