Obyčejný balkon | foto: J. K.

Balkon může být další místností v bytě

  • 11
Teplé jarní počasí láká nejen k procházkám a výletům, ale pro ty, kteří mají u svého bytu balkon, lodžii nebo terasu, je to povel k oprášení zahradního nábytku a posezení na vzduchu. Při procházce obytnou čtvrtí je snadné nabýt dojmu, že mnozí majitelé balkonů tento prostor nedoceňují.

Místo aby ho využili k příjemnému posezení při kávě nebo grilování, slouží jim hlavně jako skladiště všemožného harampádí, jízdních kol nebo jen jako sušárna prádla. Pokud je takových lidí v domě víc, výrazně mu to může ubrat na kráse.

Je dobré se zamyslet, zda stojí za to obětovat jediné místo v bytě, kde se dá pobýt na čerstvém vzduchu. I menší balkon může obohatit život mezi čtyřmi stěnami a dát mu vyšší kvalitu. Nemluvě o terase, která do jisté míry dokáže zastoupit i zahradu.

Teakové dřevo má rádo vlhko
Vedle rostlin, které ke každému balkonu či terase patří, je pro oživení nejdůležitější zahradní nábytek. Vybírejte jej s ohledem na prostor. Zvláště na menší balkony je vhodný nábytek skládací, který však oceníte i v případě terasy, až jej budete chtít například uložit na zimu.

Důležitý je také materiál a náročnost jeho údržby. Nejlevnější je plastový nábytek, ten však vzhledem ke svým rozměrům není vhodný na balkon. Pokud si jej pořídíte na terasu, před použitím jej ošetřete ochranným prostředkem.

„Doporučuji prostředky na principu vosku,“ říká Zdeněk Franc z firmy Hartman, která vyrábí zahradní nábytek. Vosk po nanesení vytvoří na nábytku ochrannou vrstvu, která jej chrání před znečištěním.

U dřeva záleží na typu. „Nejhůř se udržuje nábytek z měkkých dřevin, jako jsou smrk a borovice,“ hodnotí Franc. Lépe se podle něj chrání nábytek z akátu, dubu nebo buku.

„Nejlepší je teak. Obsahuje vlastní olej, který dřevo přirozeně chrání proti vlhkosti.“ Teakovému nábytku svědčí vlhké klima, nemusíte jej tedy při každém menším dešti schovávat. Lepší ochranu mu však zajistíte ošetřením speciálním olejem nebo voskem. Nejméně údržby potřebuje kovový nábytek.

„Stačí jej pravidelně čistit, případně dotáhnout uvolněné spoje,“ míní Zdeněk Franc. U oceli je také třeba kontrolovat, zda se na něm neobjevuje rez, a případně jej ošetřit ochranným lakem.

JAK ZAŘÍDIT BALKON NEBO TERASU

Slunečníky je třeba chránit před větrem
Vhodným doplňkem na terasu může být třeba i slunečník. Vybírejte ho s ohledem na větrnost prostředí. „Slunečníky je nutno chránit před prudkým nebo nárazovým větrem včasným zavřením,“ říká Zdeněk Franc. „Doporučuji kostru z hliníku s dobře profilovanými ráhny. Pak je kostra lehká, a přitom snese poměrně velké zatížení.“

Snažte se sladit barvu slunečníku s poduškami a sedáky. „Vyplatí se investovat do dražších materiálů, jako jsou u slunečníků polyolefin a u potahů na nábytek dralon,“ radí Zdeněk Franc.

Tyto materiály podle něj nepouštějí špínu do struktury vlákna, takže se snadno čistí, jsou odolné proti vodě a stálobarevné. Poměrně odolný je také polyester, o něco méně bavlna.

Světlo láká hmyz
Večerní posezení potmě by nebylo to pravé. V prodeji je široký sortiment nástěnných a sloupových svítidel, ta nejlevnější už za 120 korun. Napájení mají většinou přímo ze sítě, lze však najít i svítidla solární, která se během dne nabíjejí a potmě pak čerpají elektřinu z akumulátoru.

Protože svítidla lákají obtížný hmyz, je vhodné je doplnit elektrickým lapačem. Nejběžnější lapače lákají hmyz UV zářivkou a poté jej hubí elektrickým šokem. U jiných typů se hmyz zachytí na lepkavou desku, která se občas musí vyměňovat.

Humánnější jsou přístroje s ventilátorem, který živý hmyz nasaje do speciální přihrádky. Sami se pak můžete rozhodnout, jak s ním naložíte. Nejlevnější lapače se dají koupit za 550 korun, přístroj s ventilátorem stojí 1950 korun.

Klasické grily jsou na ústupu
Hmyz může částečně odradit také kouř z grilování, i když hlavním úkolem zahradního grilu je nasytit obyvatele bytu. Vedle klasického grilu na dřevěné uhlí získávají stále větší popularitu přístroje plynové.

„Jejich zásadní výhodou je, že můžete grilovat okamžitě po zapálení,“ říká Radek Linhart z prodejny zahradního nábytku Vladeko. Dalším kladem podle něho je, že se dá korigovat teplota pečení. „Má ovšem i nevýhodu - hořící plyn je trochu cítit.“

Plyn čerpaný z propanbutanové lahve ohřívá lávové kameny, které pak zastupují uhlí a pomáhají při pečení udržovat žár. „Kdo má ale vztah k přírodě, k trampování, zvolí spíše klasický gril. Je to metoda starší a zažitější,“ doplňuje Linhart. Existují také grily elektrické, které však stejně jako plynové ubírají opékání masa kus romantiky a klasické dřevité chuti.

Zasklená lodžie
Pokud váš balkon či lodžie ústí do hlučné ulice, můžete si je dát zasklít. „Zasklení má několik výhod,“ říká Jaromír Teplý z firmy Alumistr. „Především omezí hlučnost, rámový systém ji sníží až o osmnáct decibelů.

Druhou výhodou je snížení prašnosti.“ Systém může být také uzamykatelný, což výrazně snižuje riziko vykradení bytu. Obyčejné sklo znamená rozdíl 10 °C oproti okolí, při použití dvojitého skla získáte plnohodnotnou místnost. „Není to však levné. Jde o zakázkovou práci, cena se pohybuje od 15 tisíc korun výše,“ dodává Jaromír Teplý.

Pokud chcete svou lodžii či balkon zasklít, nedělejte to sami bez vědomí sousedů, případně bytového družstva. Raději se domluvte na společném postupu, protože zasklení může ovlivnit ráz domu.

,