Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Až odejde voda, musí přijít průvan

  9:14aktualizováno  9:14
Zatopené sklepy, mokré zdi a poničený nábytek - to je jen část toho, co dokázaly zničit přívaly vody, která zatopila v posledních dnech tisíce domů. Ale ani odčerpání poslední kapky neznamená, že budete mít vyhráno. A to dokonce ani po vyschnutí zdí. S vodou totiž přicházejí hodně nezvaní hosté - plísně, nejrůznější bakterie, viry a houby. Voda mohla také narušit podloží nebo statiku domů. S jejich opravami se tak nevyplácí spěchat.

Samozřejmě prvořadé je odčerpání vody a odstranění bahna. Teprve pak lze začít s vysoušením zdí a podlah. Bez techniky se většinou neobejdete, ale stejně nejdůležitějším pomocníkem byl a vždycky bude průvan. Bez něj to prostě nejde. Proto stavbaři dokonce radí, aby se tam, kde dostatečné proudění není - třeba ve sklepích - použila na první pohled i taková drastická opatření, jakými je vybourání menších otvorů na protilehlých zdech.

Čím začít
"První, co musíte udělat, je odčerpat vodu a zjistit rozsah škod. Pak začněte s vysoušením. To znamená co nejvíce větrat, případně i topit nebo použít elektrické odvlhčovače vzduchu," radí Jan Datel z inženýrsko-stavební firmy D-INVEST.

"Na odčerpání vody často postačí jen malé ponorné čerpadlo, které pořídíte asi za tisíc korun, to se vám bude hodit později třeba při zalévání na zahradě. Odvětrávat je třeba celý dům najednou, rozhodně se nesnažte třeba letovací lampou vysoušet zdi kousek po kousku, ani se nepokoušejte o příliš intenzivní vysoušení, zdivo by mohlo začít praskat," varuje stavař Ondřej Holboj z Českých Budějovic.

Rozsah škod závisí hodně na tom, v jakém stavu byl dům předtím. Obecně hůř na tom bývají podsklepené domy. Budovy postavené jen na základové desce, hlavně ty novější, kde se použily porobetonové nebo pěnosylikátové materiály a kvalitní izolace proti zemní vlhkosti, lze opravit poměrně snadno. "Kolem Prahy se teď vlastně ani jinak nestaví a není se čemu divit. Když tady kopnete do více než 150 centimetrové hloubky, většinou hned narazíte na vodu," říká Jan Datel.

Rozhodující slovo o stavebních opravách či dokonce zbourání domu by měl mít ale vždycky statik. Mokré zdi nejsou totiž zdaleka tolik nebezpečné jako narušená statika nebo dokonce podemleté podloží. I zdánlivě málo poškozený dům tak může mít pod sebou doslova těkající bombu. Třeba tehdy, když byl postaven na jílu. Každá část domu si pak "sedá" podle svého. Časem, třeba i za několik let, pak může dojít ke katastrofě a dům se zřítí.

Úplně nejhorší možností jsou spraše. Takové podloží dokáže zátopová voda proměnit na bláto, které může vysychat i několik let. Odborníci proto tvrdí, že se na takovém místě nemá ani v případě, když se dům zřítí a zbourá, stavět nový. Podloží ze štěrkopísků, které podemlela voda, lze "zachránit". Ale náklady třeba na tryskovou injektáž (při níž se vhání pod tlakem pod narušené základy domu betonová směs) představují při velkém narušení podloží i statisíce korun. Je pak otázkou, zda se taková záchranná akce vyplatí.

Při pochybnostech, v jakém stavu je podloží, nezbývá proto nic jiného, než udělat s pomocí vrtné soupravy sondáž až dva metry pod úroveň suterénu. Porovnáním s geologickou mapou oblasti pak mohou odborníci rozhodnout, zda a jakým způsobem začít s opravami. Protože značnou část ceny za tuto službu dělá doprava vrtné soupravy na místo, bývá výhodné, když si ji objedná více majitelů domů.

Když zdi neschnou
Někdy se stává, že zdi nevysychají tak rychle, jak byste potřebovali. Viníkem může být spodní voda, která při velkých a dlouhodobých záplavách logicky stoupá. Dostává se pak až k základům a vzlíná nahoru stejně jako v případě klasického podmáčení domu se špatnou (nebo žádnou) hydroizolací.

Tady pomáhá nejúčinněji to, co dělali už naši předkové - místo složité techniky vykopat studnu, do níž se voda pak začne stahovat a z ní ji průběžně odčerpávat. Když je totiž hladina spodní vody výš než podlaha sklepa, dostává se do zdí více vody. než z nich stačí vyschnout. Při záplavách na Moravě před pěti lety se osvědčily i takzvané odvlhčovače vzduchu.

Ty kondenzují nebo absorbují vlhkost z ovzduší, a tím ji odvádějí i ze zdí a podlah. Podle výkonu se za 24 hodin do sběrné nádoby kondenzačního přístroje může vysrážet 6 až 120 litrů vody z ovzduší, u absorbčního provedení je obdobné množství vlhkosti v podobě páry vyfukována hadicí mimo dům.

Odvlhčovače s výkonem 40 litrů za den postačí pro poměrně velké prostory, výkon 120 litrů je už určen pro veliké výrobní haly a podobné stavby včetně metra. Ovšem pozor! Při použití odvlhčovačů potřebujete stejně jako u klimatizace dodržet jednu podmínku - zavřít okna i dveře, kvůli hadici u absorbčních přístrojů je třeba ponechat volný jen nejnutnější prostor.

Cena odvlhčovačů se podle výkonu pohybuje kolem jedenácti až sedmdesáti tisíc, lze je však také pouze zapůjčit stejně jako nářadí nebo stavební stroje. Při zapůjčení na více než tři dny zaplatíte za den podle výkonu kolem 100 až 500 korun. Jenže zájem o odvlhčovače je teď takový, že půjčovny zejí prázdnotou.

"Teď nemáme ani jediný, lidé si je půjčili před deseti dny a nyní volají, že je potřebují znovu," říká Helena Richterová z firmy Ekotez z půjčovny z těžce postižených Českých Budějovic, "čekáme na další zásilku, zatím můžeme lidem pomoci malými plastovými odvlhčovači do interiéru." Ty si ovšem musí zájemce koupit, přibližně za 13 tisíc. Za den dokáží "odsát" 12 litrů vody, což postačí i na místnost kolem dvaceti metrů čtverečních.

Energetická spotřeba, i těch největších odvlhčovačů, je naštěstí poměrně malá, srovnatelná třeba s chladničkou. "Lidé by však měli počítat s tím, že odvlhčování trvající čtrnáct dní stačit nebude," varuje Vít Svatý z firmy Flair, "pohodlnější než kondenzační bývají absorbční odvlhčovače. Nemusíte vylévat vodu z nádoby nebo kanystru, stačí, když hadici vyfukující páru vyhodíte ven třeba sklepním okénkem. Ale ať už máte jakýkoliv typ, vyplatí se v domě přitopit."

Dalším důvodem, proč se vysychání zdí může protahovat, bývá nevhodná omítka nebo třeba i starý latexový nátěr. "Omítka musí většinou dolů, protože bývá hutnější než zdivo," radí Zdeněk Králík ze Stavebně-inženýrských staveb Kroměříž. "Ideální jsou samozřejmě duté cihly, ze kterých voda takříkajíc vyteče a zeď je brzy suchá. Pokud se vzdují podlahy, je to samozřejmě špatné, ale horší je, když to udělá i beton pod parketami nebo dlažbou.

Pak počítejte s tím, že se většinou zničila i izolace, protože jí beton s největší pravděpodobností potrhal," varuje Zdeněk Králík. Taková oprava přijde dost draho, za metr čtvereční zaplatíte kolem dvou a půl tisíce korun. Bohužel pojišťovny uhradí sotva kolem šedesáti procent nákladů, protože jen málokterý majitel si pečlivě prostuduje smlouvy a volí pojistku, za níž zaplatí pokud možno co nejméně.

Popraskané zdi lze spravit
Drobné trhliny na omítce žádné nebezpečí nepředstavují, pro váš klid stačí, když si i na jemné trhlinky dáte pásek sádry. Snadno tak zkontrolujete, zda se trhliny nezvětšují. Menší poškození zdí, kdy není narušeno podloží, lze vyřešit třeba s pomocí ocelových spon, jimiž se dům "opásá".

Další možností je metoda, kdy se dům "sešije" výztužnými nerezovými tyčemi. "Do zdiva se vyfrézují drážky v kombinaci s vrty a do nich se do speciální malty vlepuje vhodně tvarovaná nerezová ocelová výztuž. Jde o efektivní a rychlou metodu zpevnění porušených stavebních konstrukcí," vysvětluje Jiří Kubanek z firmy Helifix, která se specializuje na statické zabezpečení objektů.

Systém Helifix je vhodný nejen pro běžné opravy, ale také při vyboulení zdí nebo při narušení vazby mezi vnitřní a obvodovou zdí. Za metr nerezové tyče včetně montáže zaplatíte podle náročnosti jeden až dva tisíce korun. Tento systém je velmi účinný, proto se dokonce používá při opravách mostů.

Plísně jsou zrádné
Majitelé vytopených domů musí počítat s tím, že vedle omítek přijdou většinou i o podlahy. Určitá naděje bývá jen u dlažeb. Plovoucí laminátové podlahy se vzdují poměrně rychle, z dřevěných mají šanci snad jen hodně staré dřevěné podlahy, které už nemají takovou tendenci přijímat vodu.

 Ale ani tehdy, když dřevěná podlaha vyschne bez většího poškození nebo pokud na podlaze zůstane PVC, nemáte vyhráno. Ve většině případů se totiž s vodou dostávají do domu i plísně. Ty se pak stejně jako houby začnou pomalu šířit pod podlahovou krytinou, dokonce i tehdy, když starou podlahu vytrháte a vyhodíte a novou položíte třeba i několik měsíců po vysušení celého domu.

 Aby k něčemu takovému nedošlo, je třeba dodržet stanovenou vlhkost pro pokládání jednotlivých typů podlahových krytin. Například pro dřevěné podlahy i klasické laminátové podlahy nemá být vlhkost vyšší než dvě procenta.

Pouze některé speciální laminátové podlahy snesou vlhkost kolem pěti procent. Neméně důležité je ošetření podlahy dostatečně silným chemickým přípravkem. Jen tato dezinfekce dokáže zničit zárodky plísní nebo hub. Totéž platí také o zdech. Hlavně tam, kde uchováváte potraviny, je třeba zdi nejen vymalovat, ale také vydezinfikovat. Viry a plísně zvládne například přípravek Schimmel, ale i Savo, které lze přidat také do barev na malování.

Tam, kde už se plísně na zdech objevily, je nejlepší setřít je vlhkým hadrem namočeným přímo do dezinfekce. Nikdy však plísně neseškrabávejte! Dosáhli byste jen toho, že se plíseň rozšíří ještě víc. Na dřevo je vhodný Lignofix super, který se ředí v poměru 1: 19.


POZOR NA ELEKTRICKÝ PROUD

Při snaze zbavit dům co nejrychleji vody nebo vlhkosti se používá technika. Ta se ale neobejde bez elektrického proudu, který se v době zápla v samozřejmě vypíná. Kdy tedy opět zapojit elektrické vedení? "Kabelům voda nevadí. Ty jsou dobře izolované a voda je neohrozí, problém je v rozvodných krabicích a vypínačích. V těch nesmí být voda," varuje stavař Ondřej Holboj, "nejlepší bude, když je rozšroubujete, necháte z nich vytéct vodu a vysušíte je. Kdyby v nich byla voda a zapojili jste proud, dojde ke krátkému spojení a vypadnou jističe."


JAK LIKVIDOVAT NÁSLEDKY PO ZÁTOPÁCH

*
při opětovném zapojení elektrického proudu zkontrolovat a vysušit rozvodné krabice

* odčerpat vodu, vyklidit bláto či písek

* intenzivně větrat a topit

* pro urychlení vysoušení použít odvlhčovač vzduchu

* strhnout poškozené podlahy

* odsekat omítky, latexové nátěry apod.

* provést dezinfekci zdí i podlah

* zkontrolovat stav podloží i statiku budovy

* v případě potřeby využít kopaných studní

* nové podlahy pokládat teprve tehdy, až dosáhnete odpovídající nízké vlhkosti

* počítat s tím, že vysoušení zdí a odstraňování plísní může trvat i několik let

* při všech pracích dodržovat maximálně hygienu


Zaplavené ulice v pražském Karlíně. (15. srpna 2002)

Autor:
Nejčtenější

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Další z rubriky

1
Příliš drahý flek. Koupili si byt v novostavbě se střechou jako cedník

Jitka s Adamem si pořídili byt v rok staré novostavbě v pražských Vysočanech. Nastěhovali se do bytu v posledním poschodí a užívali si nové bydlení. Klid však...  celý článek

Nové sídlo společnosti se sběrným dvorem bude mít podobu spirály s vyhlídkou do...
I sběrný dvůr může vypadat jako kultivovaná stavba a pomoci vychovávat

Češi patří v Evropě k těm nejlepším, tedy pokud jde o recyklování odpadů. Dokonce se zajímají i o výchovu. Třeba v Hranicích na Moravě vyroste nový areál...  celý článek

Jezírko z bývalé nádrže tvoří dominantu zahrady.
Rekonstrukce starého stavení je naplněním snu a píle majitelky

Údolí Podolánek na okraji Beskyd patří k místům, které si nelze nezamilovat. A když se zde ještě designérka Daniela Hradilová potkala s bílým stavením z...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.