Slunné atrium, spojené prosklenými stěnami s domem, tvoří venkovní obytnou plochu. Na malou zahradu se vešel dokonce i bazén s posuvným akrylátovým krytem. Rodina jej může využívat téměř po celý rok. Zdroj: www.mujdum.cz

Slunné atrium, spojené prosklenými stěnami s domem, tvoří venkovní obytnou plochu. Na malou zahradu se vešel dokonce i bazén s posuvným akrylátovým krytem. Rodina jej může využívat téměř po celý rok. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Jaroslav Hejzlar

Atriové domy mohou nabídnout soukromí a pohodlí, jaké byste nečekali

  • 17
Řadový domek nemusí být vždy synonymem úsporné stavby, jejíž obyvatelé jsou dennodenně nuceni uzavírat kompromisy s nedostatkem prostoru a skromným vybavením. Dokazují to přízemní atriové domy, jež jsou součástí nízkopodlažního obytného souboru.

Necelých sedmdesát jedno- a dvoupodlažních rodinných domů a čtyřpodlažní bytový dům tvoří jednolitý celek, který se vyznačuje příjemnou slunnou polohou v mírném svahu a vlídnou, takřka "domáckou" atmosférou.

Mohlo by vás zajímat

Pořiďte si vlastní bydlení. Široký výběr nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Lokalita má výborné dopravní spojení do Brna, v obci zároveň nechybí škola, školka, obchody a další potřebné zázemí charakteristické pro život ve městě.
"Naším cílem nebyla co nejnižší cena, ale projekt pro zákazníka ze střední vrstvy, který poskytne určitý standard jak z hlediska velikosti užitné plochy a komfortního užívání, tak co do výběru materiálů a kvality vybavení," vysvětluje architekt David Tasler, autor návrhu.

"Proto jsme navrhli prostorné koupelny s vanou i sprchovým koutem, dostatečné úložné prostory, garáž má výstup na zahradu a je možné tu dodatečně vybudovat bazén." Součástí základní koncepce byl záměr vytvořit pro každou rodinu intimní prostředí s dostatkem soukromí. Téměř každý dům se individuálně upravoval, prováděly se dílčí změny na míru za podmínky, že zůstane zachován celkový jednotný výraz."

Různá barevnost omítek, různé výšky a vzájemné posunutí hmot dodávají řadě jednoduchých přízemních domů velkou pestrost. Zdroj: www.mujdum.cz

Zlatou střední cestou

Uspořádání do L vytváří na pozemku širokém 12 metrů chráněné vnitřní zákoutí s terasou, která v létě rozšiřuje obytnou plochu domu. Díky tomuto tvaru a vzájemnému posunutí domů si sousedé nevidí do talířů.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 150 m²
Užitná plocha: 125 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, fasáda zateplena vnějším kontaktním zateplovacím systémem (PPS 100 mm), sádrokartonové stropní podhledy, sbíjené dřevěné střešní vazníky, střešní krytina mPVC fólie
Výplně otvorů: dřevěná eurookna s izolačními dvojskly, předokenní kovové žaluzie, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, podlahové teplovodní vytápění + radiátory
Cena domu v obytném souboru: cca 5,5 mil. Kč (včetně pozemku, přípojek a podílu na komunikacích a inženýrských sítích)

Do ulice směřuje vstupní část a dva dětské pokoje, střední chodba vede do ložnice rodičů a společného obývacího prostoru s kuchyní, jídelnou a sezením. Tento otevřený obdélníkový trakt vybíhá do zahrady a velkými prosklenými plochami se propojuje s dřevěnou terasou, která plynule navazuje na bazén.

Domy jsou navzájem odděleny garážemi, které mají z praktických důvodů kromě vjezdu z ulice také výstup na zahradu. Na rozdíl od řady "minimalistických" developerských projektů se nezapomnělo na to, že užívání a údržba domu a zahrady si žádá také místo pro uložení náčiní a zahradní techniky.

Konstrukční řešení využívá osvědčené moderní technologie s důrazem na nadčasovou kvalitu přírodních materiálů a jednoduchou údržbu. Proto architekti zvolili hladké bílé a oranžové omítky, zdivo z keramických tvárnic nebo dřevěná okna v přírodní úpravě.

Na varné centrum přímo navazuje jídelní stůl, pokračováním této osy je sezení s konferenčním stolkem. Prim v obývacím pokoji hraje výhled do zahrady, zařízení se skládá jen ze sedacího nábytku a jednoduchých skříněk a polic. Zdroj: www.mujdum.cz

Když se myslí na budoucnost

S dvouplášťovou větranou střechou s dřevěnými vazníky se však u rodinných domů často nesetkáváme. "Snažili jsme se ponechat obyvatelům domu otevřená vrátka do budoucnosti pro případné přestavby či úpravy. Díky velkorozponovým sbíjeným střešním vazníkům zůstává dispozice volná, bez vnitřních nosných prvků, a možnosti přestavby tak nic nebrání," vysvětluje David Tasler.

Majitelka jednoho z domů v tomto komplexu se sama věnovala zařízení interiéru a převzala koncept přírodních materiálů a jemných tlumených barev. Hlavní obývací prostor ladila do tónů ořechového dřeva, světlé dýhy a bílého laku, obdobná barevnost se objevuje i v koupelně a v ložnici.

Dětské pokoje jsou hravější a barevnější, což odpovídá věku jejich obyvatel. Zdroj: www.mujdum.cz

Ložnice rodičů je rovněž pojata střídmě a elegantně. Okna na slunnou stranu stíní exteriérové žaluzie. Zdroj: www.mujdum.cz

Autoři

Ing. arch. David Tasler (1971)
Autorizovaný architekt, od ukončení studia na Fakultě architektury ČVUT v Brně se zabývá samostatnou projekční činností. Zpočátku se věnoval tvorbě interiérů a nábytku, ale i návrhům rodinných domů. Postupně začal navrhovat i rekonstrukce historických portálů a budov, administrativní a průmyslové objekty. Od r. 2003 se věnuje převážně projektování ucelených obytných souborů, což vedlo v r. 2006 k založení společnosti bau32, která se touto výstavbou zabývá komplexně, od návrhu až po realizaci.

Ing. Libor Křivánek (1973)
Vystudoval Fakultu stavební VUT Brno, od jejího ukončení se prostřednictvím vlastních firem věnuje výstavbě bytů a obytných souborů. R. 2006 založil společnost bau32 specializující se na projektovou a developerskou činnost při výstavbě obytných komplexů.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 5/2011.