Rolex Learning Center v Lausanne od ateliéru Sanaa vypadá jako ementál

Rolex Learning Center v Lausanne od ateliéru Sanaa vypadá jako ementál | foto: SANAA

Architektonickou „Nobelovku“ získal geniální japonský ateliér SANAA

  • 13
Prestižní Pritzkerovu cenu za letošní rok získal japonský ateliér SANAA Kazuyo Sejimy a Ryue Nishizawy, který patří k absolutní světové špičce. Tito dva japonští architekti už nejméně 15 let udivují svět architekturou, která je působivá svou čistotou a jednoduchostí.

V posledních letech se jméno SANAA zařadilo mezi "sběratelské značky". Jako byznysmeni prokazují svůj kredit obrazy od Picassa nebo Warhola, tak i města nebo instituce vyjadřují svůj krok s dobou výraznými stavbami od Zahy Hadid, Rema Koolhaase, Jeana Nouvela, Franka Gehryho či Jana Kaplického. Anebo od SANAA.

Podle předsedy poroty, britského znalce lorda Petera Palumba, Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa svým neobyčejným architektonickým jazykem vytvářejí stavby, které člověka naplňují a poskytují mu bohatství zážitků. "Je to architektura zároveň delikátní i silná, přesná i proměnlivá. Je geniální, ale svou chytrost nedává příliš otevřeně najevo," hodnotí Palumbo.

Ryue Nishizawa (vlevo) a Kazuyo Sejima z ateliéru SANAA

Komín z bílých krabic proměnil Manhattan

Stavby od SANAA fascinují i historika architektury Zdeňka Lukeše. Nejvíce mu učaroval mrakodrap Nového muzea současného umění v New Yorku.

"Z dálky připomíná několik bílých krabic položených na sobě. V každé je výstavní prostor, ty jsou propojeny úzkými schodišti a výtahy. Dole je pestrý muzejní obchod a kavárna, zvenčí dominuje bílé pletivo, které pokrývá celou stavbu," popisuje architekt Lukeš.

Mrakodrap v New Yorku připomíná bílé krabice položené na sobě

Budova se stala jedním ze současných symbolů New Yorku. Zároveň však změnila celou okolní část Manhattanu, donedávna zdevastovanou. "Čtenáři tu oblast znají z McBainových detektivek nebo Třešňákova románu Klíč je pod rohožkou. Dnes je to živá a čím dál exkluzivnější čtvrť," hodnotí Zdeněk Lukeš.

K dalším známým stavbám ateliéru SANAA patří seříznutý hranol obchodního domu Dior v Tokiu, Rolex Learning Center v Lausanne, jež připomíná Ementál, nebo kostka Školy managementu a designu v Essenu. Fotografie poslední zmiňované stavby byly nedávno k vidění na výstavě v ostravském Domě umění.

Škola managementu a designu v Essenu

Cenu předávali i na Pražském hradě

Pritzkerova cena je nejvýznamnějším vyznamenáním pro architekty, přezdívá se jí "Nobelova cena za architekturu". Od roku 1979 ji uděluje americká nadace Hyatt Foundation spravovaná chicagskou obchodnickou rodinou Pritzkerových.

Získávají ji jednotlivé osobnosti nebo úzce spolupracující dvojice. Mezi nositele patří Jean Nouvel, Renzo Piano, Oscar Niemeyer nebo Zaha Hadid.

21st Century Museum of Contemporary Art ve městě Kanazawa

Zdeněk Lukeš upozorňuje, že z hlediska dějin architektury je významné i místo, kde se cena uděluje. To se každý rok mění.

"Nás může těšit, že v roce 1993 poctu převzal Japonec Fumihiko Maki na Pražském hradě. Dnes staví jeden z mrakodrapů na Ground Zero," říká architekt Lukeš. Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa cenu převezmou 17. května na newyorském Ellis Islandu.