Proměna bytu 1+1

Proměna bytu 1+1 - Architektka, Eva Heyworth, navrhla změnu bytu 1+1 ve starém činžovním domě na pražském Starém Městě. Mezi požadavky majitele bytu patří vyřešení uložení závodního kola a umístění boxovacího pytle. Eva Heyworth navrhla změny i pomocí posunutí příček. Obývací pokoj se tak zvětšil na úkor předsíně. | foto: RAIFFEISEN STYL

Architektka proměnila malý byt k nepoznání

  • 33
Rekonstrukcí lze byt změnit k nepoznání. A proměna nemusí stát statisíce. Jak na to? Odpověď hledá projekt s názvem Raiffeisen Styl. Tým specialistů složený z renomovaných českých architektů připravuje návrhy a doporučení na vylepšení bytů.

Díky projektu Raiffeisen Styl vznikne několik variant úprav bytů typických pro Českou republiku. Jednotlivé návrhy budou posléze prezentovány veřejnosti v rámci řady výstav.

„Práce těch nejlepších odborníků na architekturu a bytový design je pro širokou veřejnost stěží dostupná,“ řekl Tomáš Vášáry, ředitel marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

„Řada lidí navíc vzdá své představy o lepším bydlení, protože se obávají finančního zatížení. S dobrými tipy od špičkových specialistů nemusí být rekonstrukce tak nákladná.“

Na projektu spolupracují špičky české architektury: Michal Froněk ze skupiny Olgoj Chorchoj, Eva Heyworth z Heyworth Studio/Architekti, Aleš Lapka ze společnosti ADR, Bořek Šípek ze Studia Šípek a Barbora Škorpilová z Mimolimit.

Jak zvětšit malý byt
Architektka Eva Heyworth se pustila do přeměny interiéru jako první. Vybrala si byt 1+1 o rozměru 30 m2 v pavlačovém domě staré zástavby v Praze 1-Starém Městě.

V bytě žije svobodný muž ve věku 23 let. Mezi jeho požadavky patřilo i vyřešení uložení závodního kola a umístění boxovacího pytle.

Eva Heyworth popisuje postup: Po vytvoření několika půdorysných řešení jsme se rozhodli pro stavební úpravy spočívající v částečné úpravě příček v oblasti předsíně a koupelny. Vzniká tak malá předsíň se vstupem posuvnými dveřmi do komory a obytný prostor propojený s kuchyňkou, jejíž barový pult slouží i jako jídelní stůl.

Hlavní obytná místnost je tak zvětšena o část původní předsíně. Kuchyňská linka, úložné prostory na potraviny a trouba jsou umístěny v nikách.

V komoře visí závodní kolo na systémovém nástěnném úchytu, dále zde vzniká prostor na odkládání svrchních oděvů, uskladnění sportovních potřeb a obuvi.

Koupelna je zařízena vanou se sklopnou zástěnou na sprchování, umyvadlem a kombinovaným otopným žebříkem na sušení ručníků. Naproti toaletě je umístěna pračka a kotel s nádrží na teplou užitkovou vodu.

V obývacím pokoji jsme se snažili o co nejúspornější zařízení, aby byl dostatek místa i na boxovací pytel, který jsme umístili na otočnou závěsnou konzoli. Po drobném přemístění mobilního nábytku kolem něj vzniká optimální prostor na trénování boxu a kopů.

Pohovka a lůžko v jednom
V zadní klidové části je umístěno dvojlůžko, které se jednoduchou manipulací změní na sofa nebo na odpočinkový gauč s možností naklápění rohů. Vedle postele a nad ní jsme umístili úložné prostory na šatstvo a další věci. Horní skříňky jsou zavěšeny na zdi a opatřeny podhledovou krycí deskou.

Na stěně vedle postele je řada závěsných skříněk na přehrávač hudby, skladování prádla a lůžkovin. U okna stojí pracovní stůl s mobilním kontejnerem se zásuvkami. Sestava se třemi lehkými stolky různé velikosti a pohodlné křeslo doplňují obývák před lůžkem.

Vzniká tak dostatečně variabilní zařízení, snadno přemístitelné a umožňující veškerý komfort pro odpočinek. Snadno lze hýbat i dvěma barovými židlemi na pístu u pracovního kuchyňského pultu.

Nevyhne se rekonstrukci
U bytu samozřejmě předpokládáme i stavební rekonstrukci koupelny, podlah a topení. Koupelna, toaleta, předsíň a komora jsou osazeny dlažbou, v obývacím pokoji jsme použili jako krytinu novinku v kobercích - zátěžový koberec z plastového vlákna, který připomíná proutěné pletivo. Je odolný vůči vodě i všem druhům mechanického poškození.

Interiér osvětluje několik svítidel v jednoduchém technickém designu. Barevnost navrženého bytu vychází z kontrastu dynamické stříbrné barvy a sytě červené, podlaha a stěny jsou v jemném béžovém odstínu.

Původní špaletová okna předpokládáme repasovat a osadit horizontálními žaluziemi na vnitřní křídla. Na okna doporučujeme i průsvitné záclony, které technický charakter bytu mírně zútulní. Postel je navržena v červené barvě stejně jako část obkladu koupelny a obklad za kuchyňskou linkou z nepravidelně tvarované mozaiky.

Většinu zařízení bytu jsme navrhli ve dvou variantách, jedna ekonomická, s použitím produkce IKEA, druhá nákladnější, v designu firem převážně italské výroby. Obě varianty lze kombinovat k dosažení potřebné cenové hladiny zařízení,“ uzavírá architektka Eva Heyworth.

O architektovi
Ing. arch. Eva Heyworth

Zakladatelka Heyworth studia získala za svou práci řadu ocenění, například Národní cenu za design (1992), Čestné uznání Grand Prix obce architektů (1994), 1. cenu v soutěži na scénář pro expozici českého pavilonu na EXPO 2000 v Hannoveru (1999, spolupráce J. Zacharová, H. Kholova, M. Švestka) a 3. cenu v soutěži Vitrablok (1999, spolupráce J. Zacharová ).