Nová fasáda Interhotelu Bohemia v Ústí nad Labem pode mnohých architektů vzhled...

Nová fasáda Interhotelu Bohemia v Ústí nad Labem pode mnohých architektů vzhled budovy zničila. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Cenný hotel v Ústí se změnil na zateplený panelák, kritizují architekti

  • 46
Interhotel Bohemia, který téměř 45 let patří k dominantám centra Ústí nad Labem, je po rozsáhlé rekonstrukcí. Budova patřila na přední pozice architektury šedesátých let. Architekti kritizují, že po opravě nezbylo nic z její původní cenné fasády.

"Původní princip fasády nebyl respektován. Ve své době šlo o kvalitní dům a to mělo stát za úvahu. Zadruhé, použily se nejlevnější materiály na trhu. Třetí a nejzásadnější věcí je, že samotný návrh s pruhy je absurdní," shrnul své výtky architekt Matěj Páral.

Historie hotelu

Interhotel Bohemia v Ústí nad Labem na archivním snímku

Přípravné práce k výstavbě Interhotelu Bohemia začaly v srpnu 1964, kdy se v Dlouhé ulici rozbouralo šest budov.

Autorem projektu byl architekt Gustav Brix. Pro dům navrhl železobetonový skelet s bezprůvlakovými deskami. Do hotelu umístil celkem 374 lůžek (nyní jich je zhruba o stovku méně), restauraci, kavárnu, snackbar, vinárnu, bar, automat, 5 salonků a halové garáže se servisem.

Veřejnosti byl hotel předán k 1. květnu 1968. Název hotelu byl vybrán na základě soutěže, kterou vypsal podnik Restaurace a jídelny.

Na fasádě se po rekonstrukci objevily šedé a modré pruhy, na různých místech přerušené. Páral míní, že postrádají jakoukoliv logiku a k původnímu zevnějšku nemají žádný vztah.

"Kdyby hotel zaplatil padesát korun studentovi ústecké Fakulty umění a designu, tak to udělá lépe," nebere si Páral servítky.

Nová fasáda se nelíbí ani architektovi Jiřímu Němečkovi. "Setkal jsem se s názorem, že po vizuální stránce jsou to naskládané unimobuňky. Jde o řešení poplatné době a jasnou degradaci vzhledu. Když to řeknu jednoduše, je to panelák," říká Němeček.

Ředitel hotelu fasádu brání

Hotel opravu dávno potřeboval a nový plášť není zdaleka to jediné, co doznalo změny.

"Dělala se nová fasáda, zateplení budovy, vodovodní rozvody, topení, vyměnila se okna," vyjmenoval ředitel hotelu Jan Postránský. Oprava podle něj byla nutná i kvůli energetickým úsporám.

Kritiku architektů Postránský odmítá. "Budova je zrekonstruována ve stejném duchu, byl zachován ráz původní fasády. Jako nejvhodnější možnost rekonstrukce budov opláštěných boletickými panely je zcela bezpochyby zateplení sendvičovými panely, konkrétně zde byly použity panely Trimo," říká ředitel.

Rekonstrukce stála deset milionů korun bez DPH, šedesát procent tvoří dotace z EU. Vizuální návrh a projektovou dokumentaci podle Postránského vytvořil Atelier B3. Opravy interiéru přijdou na řadu později. "Do jara by měl být celý hotel nový," doplnil Postránecký.

Novou fasádou jen pokračuje úpadek hotelu, říká historik

Interhotel Bohemia má za sebou více než čtyřicetiletou historii. Přípravné práce na něm začaly již v roce 1964, veřejnosti byl předán 1. května 1968.

"Bohemka patřila k výstavní architektuře 60. let. Při stavbě se kladl velký důraz na uměleckou výzdobu interiéru, která prostor povyšovala," vylíčil historik Martin Krsek.

Nešetřilo se ani na materiálech. Interiér zdobil mramor, pískované sklo či mosazné plastiky. "I bufet byl špičkově designérsky vybavený. Bohemka byla zároveň pojem, mezi klienty měla velmi dobrou pověst," říká Krsek.

Student architektury Petr Hoffmann vytvořil pro srovnání několik návrhů, jak by...
Student architektury Petr Hoffmann vytvořil pro srovnání několik návrhů, jak by...
Student architektury Petr Hoffmann vytvořil pro srovnání několik návrhů, jak by...

Student architektury Petr Hoffmann vytvořil pro srovnání několik návrhů, jak by hotel mohl vypadat, kdyby rekonstrukce respektovala styl a architekturu, kterou budově vtiskl autor projektu Gustav Brix. Foto: Facebook Architektura Ústí nad Labem, Jakub Vedral

S hotelem to jde z kopce od poloviny 90. let. Zanikl bufet, který se nešetrně předělal na obchody, z restaurace se stala tržnice. Se změnou fasády podle Krska úpadek "Bohemky" jen pokračuje.

"Rekonstrukce byla nutná, ale nezohledňuje architektonické kvality objektu. Není zde žádná snaha navázat na genia loci budovy," shrnuje Krsek.

Architekt Němeček míní, že pouze stavebník za vzhled nemůže. "Je to problém i samosprávy, která podobné věci neřeší. Je to citlivá záležitost, nikdo nechce vlastníky omezovat. Na druhou stranu, podobné domy ovlivňují podobu celého města. A pokud chce město vypadat jak z popelnice, bude se to křížit s jeho snahou přilákat turisty," uzavřel Němeček.