Freedomek o rozloze 43 metrů čtverečních vymyslel brněnský architekt Marek

Freedomek o rozloze 43 metrů čtverečních vymyslel brněnský architekt Marek Štěpán (na snímku). Díky nízkoenergetickým spotřebičům a solární energii se v něm bydlí levně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Architekt vymyslel přenosný dům, je energeticky nezávislý na okolí

  • 39
Brněnský architekt Marek Štěpán vymyslel dřevěný domek, který nazval freedomek. Vypadá jako dřevěný kvádr a "free" je proto, že tento domek se dá jednoduše naložit a převézt, kam je libo. Trochu připomíná funkcionalistické stavby z meziválečných let.

Domek je ovšem uvnitř úplně jiný a hlavně napěchovaný moderními technologiemi. Díky solárním panelům na střeše může být energeticky nezávislý na okolí. I proto ho lze kdykoli jednoduše odmontovat a zavézt jinam.

"Přenosný domek" architekta Marka Štěpána si lidé mohou naživo prohlédnout v areálu koupaliště na Kraví hoře v Brně.

"Asi před čtyřmi lety mi kamarád řekl, že by chtěl bydlet na louce a bez složenek. A tak mi vlastně vnukl nápad vymyslet maximálně svébytný dům," prozradil architekt Marek Štěpán, jenž je autorem pódia při předloňské papežské mši na letišti v Brně.

Snímky freedomků

První dřevěný freedomek představil architekt vloni. Byla to garsonka a vystavil ji v Praze na Václavském náměstí (čtěte zde).

Nový model nazvaný 2Plus měl premiéru v Brně. "Tenhle domek je větší. Je pro dva lidi, má obývací místnost s kuchyní, ložnici a koupelnu. To už je plnohodnotné bydlení. Je navržený pro seniory, mladé rodiny, jako bydlení pro hosty či víkendové bydlení," popsal autor.

Vesnička přenosných domečků

Právě pro seniory by mohla brzy vzniknout na jižní Moravě dokonce freedomková vesnička. "Jedna lokalita je v Neslovicích, druhá směrem na Pálavu. Byla by to louka s několika freedomky a nechyběl by u nich správce a hospodyně. A každý domek by měl i parkovací místo," vysvětlila Lenka Bednářová ze společnosti Bravis reality, která projekt chystá.

Brněnská firma Freedomky již vyrobila dvanáct takových stavení a i s jejich předchůdci slaví úspěchy také v zahraničí. Zájem o ně mají zejména ve Švýcarsku, kde už stojí i dům, který je absolutně nezávislý na přívodu elektřiny.

"Samostatnost domu záleží na počtu použitých fotovoltaických panelů. Ale i modely, které jsou připojené na inženýrské sítě, jsou velice nízkoenergetické," vysvětlil konstruktér domu Jiří Brosch.

Podle brněnského architekta Tomáše Rusína je koncept freedomku povedený. "Vše je dotažené do detailu. A přitom si domek na nic nehraje. Dokážu si ho klidně představit u rybníka," poznamenal architekt.

Nedávno jedna firma začala dokonce vyrábět kopie těchto freedomků, soud jí to však zakázal.

8. října 2010