Petr Hájek – Hájek architekti, Krkonošské centrum environmentální výchovy ve...

Petr Hájek – Hájek architekti, Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí | foto: Benedikt Markel

Česká stavba získala mezinárodní ocenění. Tvarem připomíná Krkonoše

  • 18
Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání od architekta Petra Hájka dostalo čestné uznání v rámci Piranesiho ceny. Pro tuto stavbu to není první ocenění, má již Cenu Architecture Week Praha 2014, cenu Stavba roku Královéhradeckého kraje 2014 i nominaci na evropskou cenu Miese van der Rohe 2015.

O mezinárodním úspěchu Petra Hájka informoval Jiří Horský z Fakulty architektury ČVUT, kde také architekt působí. Piranesiho cena se udílí od roku 1989 ve slovinském městě Piran a je určena architektům z České republiky, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Slovenska a Slovinska. Ocenění je pojmenováno podle italského umělce a architekta Giovanniho Battisty Piranesiho (1720 až 1778).

Letošní cenu dostala realizace Vinice a lázně v Egeru od Pétera Gerebena a Mariána Balázse, druhé čestné uznání si odneslo Severské centrum v Planici.

Z České republiky byly letos nominovány ještě lipenský Dům chameleon od Petra Hájka, Chata u jezera v Doksech od Pavla Nasadila a Jana Horkého, Městská vila v Praze-Podolí od Josefa Pleskota a Maják a Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích od Martina Rajniše a Davida Kubíka.

Všechny tyto české stavby získaly také nominaci za Českou republiku na evropskou cenu Miese van der Rohe 2015. 

V rámci Piranesiho ceny získal z českých tvůrců v roce 2001 čestné uznání ateliér HŠH, kde dříve působil i Hájek, za projekt rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci. V roce 2004 byl oceněn Josef Pleskot za projekt českého konzulátu v Mnichově.

Petr Hájek – Hájek architekti, Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí

Oceněná stavba

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí je nová vzdělávací instituce, kterou zřídila a provozuje Správa Krkonošského národního parku.

„Geometrie objektu vychází z geometrie pohoří Krkonoš. Jednotlivé sklony a úhly mají svůj přírodní protějšek. Atmosféru veřejného prostoru dokresluje prosklená boční stěna, skrze kterou je možné sledovat ruch v budově a nepřímo se účastnit přednášek, seminářů a výuky,“ popisuje autor ve své zprávě.

Tvar střechy a stropu odvozený od krajiny Krkonoš představuje názornou ukázku sil, které formovaly geometrii pohoří. Střecha je ve své podstatě abstraktní model, jak chápat základní vztahy jedinečné topografie Krkonoš.

Petr Hájek – Hájek architekti, Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí

Stavba Krkonošského centra environmentálního vzdělávání získala již několik ocenění.

Vzhledem ke svému zaměření je logické, že je objekt energeticky nenáročný, pro vytápění budovy bylo využito tepelné čerpadlo. „Měl by příkladně vyjadřovat filozofii správy parku o ochraně a využívání krajiny,“ zdůrazňuje architekt Hájek.

 Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z přírodního pohledového betonu, vnitřní dělicí příčky a nábytek ze dřeva.

Petr Hájek

*1970, autorizovaný architekt
1988 – 1995 Fakulta architektury ČVUT
1995 – 1998 Škola Architektury AVU, od roku 2004 lektor na Fakultě architektury ČVUT
1998 - HŠH architekti, s.r.o.
2001 – 2005 člen redakční rady časopisu Architekt a časopisu Ad architektura
2004 – 2009 Ateliér Hájek – Šépka, Fakulta architektury ČVUT v Praze
2009 - Petr Hájek Architekti
2009 - Ateliér Hájek – Hulín, Fakulta architektury ČVUT v Praze
2010 - Laboratoř Experimentální Architektury LEA
2010 - docent na FA ČVUT v Praze

,