Jídelní stůl, červené křeslo a sekretář si navrhl a vyrobil Miloš Machač sám

Jídelní stůl, červené křeslo a sekretář si navrhl a vyrobil Miloš Machač sám | foto: Jaroslav Hejzlar

Architekt naplnil panelový byt originálním nábytkem. Navrhuje si ho sám

  • 38
Konferenční stolek na kolečkách ze starého piana, zvláštně tvarovaný sekretář s malými šuplíčky nebo bar s posuvnými dvířky. Pražský panelový byt architekta Miloše Machače je plný originálního nábytku, který si sám navrhuje a vyrábí.

Podobných kousků najdete v panelákovém bytě víc. Například stůl, který z dálky vypadá obyčejně, zblízka ale uvidíte kulaté otvory vyříznuté uprostřed desky.

"V nich jsou schované různé praktické věci, jako je slánka, cukřenka či vývrtka," říká jakoby mimochodem architekt Miloš Machač.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

V desce jídelního stolu jsou otvory na slánku, cukřenku či vývrtku.

"Vždycky přijde období, kdy mě to chytne a začnu něco vyrábět," líčí architekt. "Teď například zkouším, jestli žárovka prosvítí tyhle korálky," ukazuje do předsíně na zvláštní svítidlo ze skleněného džbánku naplněného čirými kuličkami.

A když se Miloše Machače zeptáte, zda by takovými exponáty raději nevyzdobil nějaké jiné bydlení než obyčejný panelový byt, zavrtí hlavou.

"Mně se tady líbí, panelák mi nevadí. Uznávám, že jsou tu kusy nábytku naskládány bez jakéhokoli řádu a působí dost nahodile, ale přesto si myslím, že tu vedle sebe žijí celkem spokojeně a respektují se. Nemám rád uměle vytvořené, dokonalé interiéry."

Jak bydlí architekt Miloš Machač

Po rekonstrukci se obývák využívá mnohem více než dřív.


Už nebudeme žít v kuchyni

Nízký panelový dům si majitelé budoucích bytů postavili v sedmdesátých letech částečně svépomocí. Tenkrát vlastně stál na samém konci Prahy, dnes je to, dá se říct, širší centrum města.

Dispozice byly stejné jako v ostatních panelácích z té doby. Ovšem jednu výhodu tyhle byty měly: od začátku se v nich stavěly zděné příčky a bytová jádra, takže majitelé později nemuseli bojovat s nepraktickým a nevzhledným umakartem.

Po letech však byt přestal vyhovovat potřebám rodiny a Machačovi se rozhodli pro rekonstrukci. "Nelíbilo se nám, že žijeme jen v jídelním koutu. Když přišli přátelé na návštěvu, seděli jsme všichni natěsnaní v kuchyni," vzpomíná Machač.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

V ložnici stojí černé křesílko. Područky zdobí skleněné koule.

Rozhodli se proto předělat dispozici tak, aby se kuchyně propojila s obývacím pokojem, který se využíval jen málo, a vznikl tím jeden velký obytný prostor. A z bytu 3+1 se stalo 3+kk.


Linka za dva dny

Zhruba měsíc trvající rekonstrukce začala tím, že se strhla příčka mezi jedním z pokojů a jídelnou. Nová se pak trochu posunula a pokoj se tak o něco zvětšil. Z prostoru někdejší jídelny vznikla praktická komora, oddělená od kuchyně další příčkou.

Mezi kuchyní a obývacím pokojem se naopak bouralo, aby se obě místnosti spojily. Pak přišly na řadu podlahy, PVC zmizelo, v pokojích a v předsíni je nahradily dřevěné vlýsky (parkety), v kuchyni, koupelně a na toaletě dlažba.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

Kuchyňskou sestavu doplnil architekt atypickými doplňky.

Kuchyňská linka z dřevotřísky už měla odslouženo, a proto se Miloš Machač vydal do obchodního domu IKEA, vybral tam novou sestavu a sám ji doplnil atypickými doplňky, jako jsou zakončení či poličky.

Nakonec si objednal kompletní montáž včetně nových vývodů a obkladů, protože po změně dispozice se muselo pohnout se vším. S vodou, elektřinou i digestoří.

"A potom už jsem jenom koukal. Druhý den nastoupil elektrikář, přetáhl zásuvky, telefonem přivolal odborníka na vzduchotechniku, na něj plynule navázal zedník, který otloukl staré obklady, udělal nové a vše začistil. Když skončil, začal se navážet nábytek. Montážní parta sešroubovala linku dohromady a bylo hotovo. Celkem za dva a půl dne," vzpomíná architekt.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

Do koupelny se díky rekonstrukci dostalo více světla.


Pusťte slunce do koupelny

Do tmavé koupelny se díky rekonstrukci podařilo dostat denní světlo z kuchyně. "Nechal jsem horní část stěny prosklenou, zhruba od výšky 190 centimetrů až ke stropu," vysvětluje architekt. "Prosklená plocha je poměrně úzká, ale přivádí dostatek světla, ráno ani nemusíme svítit."

Stejný prosklený pruh je i ve stěně spojující kuchyň s komorou. Koupelna dostala rovněž nové vybavení a pračka se z ní přesunula do komory, v níž zbylo místo i na botník a police pro sezonní oblečení.

Manželé také řešili otázku, co s původní vestavěnou skříní v předsíni. Vnitřní uspořádání vyhovovalo, takže bourat nebylo třeba. Přibylo pár polic, klasické otevírací dveře se nahradily moderními posuvnými, a bylo to.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

Šikmá komoda doplňuje galerii nevšedního nábytku.

Stejně úsporně postupovali majitelé u interiérových dveří. Natřeli je i se zárubněmi, laciné hliníkové a bakelitové kování vyměnili za niklové.

My modráme, sousedé zelenají

Barvy se v interiéru bytu střídají podle momentální nálady a vkusu majitelů. "Měli jsme cihlové období, potom zelené. Někdy mám chuť vzít do ruky štětec a barvu nebo lak a z nějakého předmětu udělat úplně jiný. Například v ložnici jsme měli takovou nábytkovou směsici, tak jsem bílé lamino přetřel temnou modří a vše se sjednotilo," popisuje Miloš Machač.

Výrazné barevné prvky se loni objevily i na bytovém domě. Také panelák totiž prošel rekonstrukcí. Zateplovala se fasáda, měnila se okna za plastová a dřevěné zábradlí na lodžiích při té příležitosti nahradila barevná skla.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

Při úpravě domů bylo nahrazeno dřevěné zábradlí  lodžií barevnými skly.

Když se do nich opře slunce, obyvatelé bytů zelenají, žloutnou, modrají nebo rudnou, podle toho, jakou barvu na lodžii mají. "Nám ta modrá nevadí. Máme v obýváku modrobílou sedačku, takže docela ladíme," pochvaluje si Miloš Machač. "Někteří sousedé si však stěžují, že jim barevné stíny narušují harmonii."

Přestože od renovace bytu uplynul už nějaký čas, Miloši Machačovi současné uspořádání stále vyhovuje. "To moje žena už by zase něco měnila, dokonce by se chtěla přestěhovat. Ale já jsem jako jezevec. Nerad měním nory," dodává s úsměvem architekt. - čtěte Bytu architekta Machače by pomohly moderní materiály

Informace o bytu


Původní stav - 3+1 a jídelna, předsíň, koupelna, toaleta, lodžie; podlahy z PVC, dřevěná okna

Po přestavbě - 3+kk, komora, předsíň, koupelna s denním světlem, toaleta, lodžie; dřevěné podlahy a keramická dlažba, plastová okna

Úpravy svépomocí

* Výměna kování u dveří

* Nátěr dveří a zárubní barevným lakem

* Úprava vstupních dveří a na objednávku dodělané bezpečnostní prvky

Zajímavosti

* Ztenčením nových zděných příček v určitých místech vznikly praktické niky

* Prosklení horní části stěny mezi hlavní obytnou místností a koupelnou přivedlo do koupelny denní světlo

* Zrušením jídelního koutu vznikla komora, která osvobodila koupelnu od pračky. Život rodiny se navíc přesunul do dříve málo využívané hlavní obytné místnosti.


Rozpočet rekonstrukce

Stavební a instalatérské úpravy,
elektroinstalace 45 000 Kč

Podlahy 75 000 Kč

Malířské práce 10 000 Kč

Kuchyň (nábytek, montáž, elektroinstalace, instalatér, zedník, doprava) 95 000 Kč

Stavební úpravy koupelny, obklady 50 000 Kč

Vybavení koupelny 30 000 Kč

Renovace velké úložné skříně v předsíni 20 000 Kč

Posuvné dveře v obývacím pokoji 10 000 Kč

Drobné truhlářské práce 25 000 Kč

Náklady celkem 360 000 Kč

Poznámka: V ceně nejsou zahrnuty lakýrnické práce, které si majitelé dělali sami, a náklady na pořízení barev a laků

Připraveno ve spolupráci s časopisem PANEL PLUS, www.panelplus.cz