Rekonstrukce rekreačního domu nedaleko Prahy se musela vypořádat s velmi...

Rekonstrukce rekreačního domu nedaleko Prahy se musela vypořádat s velmi komplikovaným terénem. Výhled je však impozantní. | foto: Archiv OK Plan architects

Český architekt obsadí svými domy New York. Podívejte se na ty nejlepší

  • 14
Dal si krásný dárek k 15. výročí založení svého ateliéru. Architekt Luděk Rýzner, který patří k nejvýraznějším osobnostem současné architektury, vystaví svou tvorbu jako první architekt ze střední Evropy v newyorské galerii The Centre for Architecture Breakthrough Space zaměřené na architekturu.

TIP: Hledáte dům či byt?

Vybírejte z více než 100 tisíc prověřených nabídek domů a bytů ve vašem okolí na Reality.iDNES.cz.

New York tak zažije „českou vlnu“, protože ve stejné galerii pořádá od února do května Galerie Jaroslava Fragnera výstavu o pražském funkcionalismu, kde prezentuje i jednu ze staveb Luďka Rýznera a jeho ateliéru OK Plan Architects.

Na samostatné výstavě od 2. do 30. dubna 2015 tak představí ateliér výběr nejlepších staveb a projektů z celého období své existence se zvláštním důrazem na rodinné domy. „Naše výstava dokazuje, že architektura a umění je věc nadnárodního chápání,“ říká architekt Rýzner, nositel řady ocenění za architekturu, včetně několika cen Stavba roku.

Na výstavě v New Yorku budou stavby prezentovány na panelech formou fotografií, půdorysů, textů i krátkých filmů, které byly natočeny s investory a hodnotí spolupráci s ateliérem.

Rodinný dům v Bratislavě „zarůstá“ do svahu.

Co předvede v New Yorku

Staveb, ať již nových nebo rekonstrukcí, má za sebou Luděk Rýzner a jeho ateliér celou řadu. K těm, které předvede v New Yorku, patří například rodinný dům v Bratislavě, který doslova zarůstá do svahu.

Použité materiály, zejména přírodní kámen a dřevo, jej podle přání klienta těsně spojují s okolní přírodou. Komplex, který doplňuje vstupní domek a lesní chata, je navíc doplněn vzrostlou zelení.

Rodinný dům v Bratislavě „zarůstá“ do svahu.
Rodinný dům v Bratislavě „zarůstá“ do svahu.

Rodinný dům v Bratislavě „zarůstá“ do svahu.

Velkou pozornost vyvolala i rekonstrukce rekreačního domu nedaleko Prahy z roku 2003, kdy se musel architekt vyrovnat s velmi komplikovaným terénem. Ten minimalizoval možnost použití těžké techniky, a tak většina stavebních prací probíhala za značného úsilí všech těch, kteří na stavbě pracovali.

Dům vznikal v půdorysné „stopě“ původní chatky, a tu nebylo možné překročit. Proto byla již v projektu navržena masivní konzola. Pohled z domu do Drahaňské rokle však uživateli vynahrazuje veškerou energii, která byla vložena jak do projektu, tak do jeho realizace. O domu více zde.

Rekonstrukce rekreačního domu nedaleko Prahy se musela vypořádat s velmi...
Rekonstrukce rekreačního domu nedaleko Prahy se musela vypořádat s velmi...

Rekonstrukce rekreačního domu nedaleko Prahy se musela vypořádat s velmi komplikovaným terénem.

Nové i staré

Luděk Rýzner se skvěle vypořádal i s rekonstrukcí a přístavbou domu v Rožnově pod Radhoštěm. Musel přitom postupovat velmi citlivě, protože stavba byla navržena sourozenci Šlapetovými, významnými prvorepublikovými architekty.

Bohužel v průběhu času dům poškodily rozsáhlé zásahy, včetně změny tvaru střechy. „Podle zadání jsme stavbu kompletně očistili a oživili původní architekturu. Dům jsme také rozšířili o jednoduchý černý hranol výměnku pro rodiče,“ vysvětluje architekt Rýzner.

Rekonstrukce a přístavba domu v Rožnově pod Radhoštěm, stavba byla navržena architekty Šlapetovými.

Dominantním prvkem se u domu v Luhačovicích stala konstrukce lešení.

Zcela jiný případ je novostavba domu v Luhačovicích. Odvážný majitel žádal dům, který nebude pojatý tak tradičně, jak bývá v této lokalitě zvykem. Dominantním prvkem se tak stala konstrukce lešení, která tvoří jak venkovní ochoz a terasu, tak přístřešek na auta.

V Náměšti zase navrhl ateliér OK Plan Architects rodinný dům jako přízemní a bezbariérovou stavbu.

V projektu použit výhradně železobetonové sendviče s betonem v exteriéru i v interiéru, s tepelnou izolací uvnitř konstrukce. „Beton byl vyroben výlučně z bílého cementu, použili jsme také bílé kamenivo,“ vysvětluje autor.

V New Yorku představí Luděk Rýzner i celou řadu dalších staveb, ale také knihy, které o ateliéru vyšly: v roce 2014 to byla publikace OK Plan Architects 2009-2014, jež navázala na na předchozí knihu OK Plan Architects 1999-2009. V roce 2004 vznikl i krátký film o tvorbě ateliéru.

Na přání investora je dům v Náměšti jednopodlažní a bezbariérový.

Luděk Rýzner, architekt

* 1969 v Humpolci
Autorizovaný architekt, vystudoval ČVUT v Praze (modul architektura na Fakultě stavební), na zdejší Fakultě architektury absolvoval i postgraduální studium urbanismu. Od roku 1994 působil v Atelieru Penta v Jihlavě jako vedoucí projektant, v roce 1999 založil vlastní ateliér OK Plan Architects. V letech 2003 až 2004 pracoval jako odborný asistent ČVUT na Fakultě stavební a architektury.

Ocenění a soutěže

  • 2014 GrandPrix: čestné uznání za objekt společnosti IPMB
  • 2. místo v anonymní soutěži: urbanistická studie – Park Stromovka
  • 2013 Časopis Můj dům: vítěz v kategorii individuální rodinný dům
  • 2012 Titul „Stavba roku“: Fabrika Hotel
    Titul „Stavba roku“: objekt společnosti IPMB
  • 2011 Prestižní stavba Vysočiny 2010
  •  Stavba Vysočiny 2010 – čestné uznání
     Nominace na titul „Energetický projekt“ – Fabrika Hotel
     Architekt roku, časopis Dolce Vita 2010 
    Titul „Čestné uznání - Stavba Vysočiny“: Exit 112
  • 2007 Prestižní stavba Vysočiny 2007
    Dům roku 2007, časopis Můj dům
  • 2006 GrandPrix 2006 – čestné uznání
  • 2004 Prestižní stavba Vysočiny 2004
    Stavba Vysočiny - 2004 – čestné uznání
  • 2002 Nominace na titul „Stavba roku“
Luděk Rýzner