Rekreační park a přístav Hruštice - U Lipna má vyrůst zřejmě už v roce 2014 nový velký Rekreační park a přístav Hruštice. Jeho podoba vzniká v budějovickém Atelieru 8000 architektů Jiřího Stříteckého a Martina Krupauera. | foto: Atelier 8000

Apartmány v Rekreačním parku u Lipna budou i pro Čechy, říká architekt Střítecký

  • 8
U Lipna má vyrůst zřejmě už v roce 2014 nový velký Rekreační park a přístav Hruštice. Jeho podoba vzniká v budějovickém Atelieru 8000 architektů Jiřího Stříteckého a Martina Krupauera.

Architekt Jiří Střítecký

"Jako každá velká stavba má své příznivce i odpůrce. Jenže podle územního plánu Frymburka je to místo určené k zástavbě, a když tam nevymyslíme domy my, může tam vyrůst mnohem víc nesourodých objektů," říká architekt Jiří Střítecký.

Bude ubytování v apartmánech dostupné i pro Čechy?

Jednoznačně. Cena apartmánů i individuálních domů musí být taková, aby byla přijatelná i pro české rodiny. A začíná se odvíjet už při zahájení stavby. Kdybychom připravili na všech více než sto naplánovaných objektů velké staveniště, bylo by to šíleně drahé. Proto se bude stavět jen tam, kde poroste daný dům.

Jaké materiály používáte?
Nejčastější stavební materiál je kámen, povrchová úprava omítka, pokud možno klasická vápenná. A také dřevo a plechová krytina.

Okna budou taky dřevěná a lidé z nich moc neuvidí?
Budou dřevěná, nejen malá, ale i větší. Když budete mít obývák otočený na jihozápad nebo západ, okno se zvětší. Ale aby to nebyla skleněná vrata, je tam třeba udělat něco, co třeba splní dvě funkce naráz. Třeba bezpečnostní žaluzie nebo vratový systém na kolečkách, takže když se na tu chalupu díváte a nikdo tam zrovna není, máte pocit, že jde o vjezd do stodoly. Když to otevřete, je za tím skleněné okno.

Rekreační park a přístav Hruštice

Rekreační park a přístav Hruštice.

A co okolní vzhled?
Domy, které by měly svou podobou zapadnout do šumavské krajiny, budou obklopeny třeba nízkými ohradníkovými dřevěnými ploty či kamennými zídkami. Venkovní světla bych dal nejraději na dřevěné sloupy. Svítily by na nich "lustříky" tak, jak jsme je znali z dětství.

S jakou zelení počítáte?
Sadové úpravy i zazelenění celé oblasti bude stejné, jako je už v okolí nyní. Třeba s respektem k tetřívkovi tam budou bobuloviny, břízy i keře a polokeře. Například dřišťály, ale také trnky, jeřabiny nebo hloh. Pokud se tam tetřívek udrží, bude se cítit přirozeně.

Kde musíte dělat největší změny kvůli připomínkám ministerstva životního prostředí?
Největší je u přístavu, který má pojmout maximálně čtyřicet místo původně plánovaného trojnásobku lodí. Další změny jsou třeba v použitém povrchu komunikací nebo zmenšení původních objektů.

Rekreační park a přístav Hruštice

Zde by měl vzniknout Rekreační park a přístav Hruštice

Můžete to upřesnit?
Původně jsme naplánovali na povrch komunikací asfaltovou balenku, ale ta se bude s největší pravděpodobností měnit na mlatové komunikace. Ty mají podobný vzhled jako kvalitně udržované lesní cesty. Restauraci, kavárnu, recepci a obsluhu přístavu, které jsme původně naplánovali v jednom objektu, jsme museli rozdělit do tří menších budov. Nebo místo dvou krytých tenisových kurtů je tam nyní jen jeden.

Součástí projektu je i čistička. Není utopie chtít po nespokojených chatařích, aby se na ni napojili?
Pokud jim jde skutečně o to, aby byla voda v Lipně čistší, neměli by s tím mít problém. Když se domluví s rakouským investorem a dají se dohromady i s potenciálními evropskými fondy a dalšími dotacemi, lze to udělat finančně únosné.