Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ANKETA: Vyberte stavbu, která nejvíc hyzdí Krkonoše

  • 58
Správa Krkonošského národního parku vybrala deset staveb, které představují nejčastější architektonické prohřešky, na něž lze v Krkonoších narazit. Čtenáři iDNES.cz z nich nyní mohou vybírat budovy, které si zaslouží označení největší hrůza Krkonoš.

Mezi nominovanými stavbami jsou megalomanské hotely z dob socialismu, novodobé apartmánové domy, nepodařené historické napodobeniny i zpackané rekonstrukce historických roubenek.

Hrůzu Krkonoš můžete vybírat do poledne 25. března.

Největší hrůzu Krkonoš vybírejte zde

"Soutěžící" vytipovala Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). V anketě je okomentoval spoluautor publikace Typická architektura Krkonoš a Jizerských hor Jiří Louda (o příručce o krkonošské architektuře čtěte více zde).

"Stavebníci nerespektují místní zvyklosti. Častokrát se toho ale dopouští nevědomky, nevědí, co k nám patří a co je zavlečené," tvrdí Louda.

Ochránci přírody: Lidé nám monstra vyčítají neprávem

Mnoho lidí však Správě Krkonošského národního parku vyčítá, že má na pronikání nevhodných staveb do Krkonoš svůj díl viny.

"Všechny nevhodné stavby a zásahy, které zmiňuje ona příručka, posvětil sám KRNAP. Zástavbu na Horních Mísečkách, holandské vesničky v Černém Dole, spousty bytových domů na zelené louce a v dávné minulosti Labskou boudu, nebo hotel Horizont v Peci. Na všechny tyto stavby vydal KRNAP povolení, nebo závazné stanovisko," reagoval například čtenář Luboš Waldman.

Správa KRNAP to ale odmítá. "Mrzí mě zjednodušený pohled veřejnosti na věc. Nikdo neví, že rozhodování na území obcí a měst mají v kompetenci místní stavební úřady, nikdo neví, že Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou nejsou v národním parku a to i přesto, že leží hluboko v Krkonoších," namítá mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Podle něj je pravomoc správy parku zúžena zjednodušeně řečeno "na kytičky a zvířátka". "Kritici nám myjí hlavu za to, že něco povolíme, a pak nás zase z druhé strany napálí za to, že nepovolíme lanovku do první zóny na Lysou horu," dodal Drahný (o petici za letní provoz lanovky čtěte zde).

S některými stavbami povolenými před lety už ochránci nemohou nic dělat. A to se některé budou ještě stavět. Třeba často kritizované apartmány v Horních Mísečkách čeká ještě minimálně jedna etapa dostavby. Jindy, jako v případě Labské boudy, brání nápravě stavu nedostatek peněz (o aktuální situaci kolem plánu na zbourání Labské boudy čtěte zde).

,