Ani starší byt se nekupuje jako zajíc v pytli

- "Cítit se někde doma je cit náramně složitý a nelze ani vypovědět, co v něm všechno vězí, morální důvěra, tělesné pohodlí, poetické zkušenosti i nějaký mysticismus." Karel Čapek Představu o krásném bytě má každý jinou. To, co se líbí laikovi, může z pohledu architekta působit úplně jinak. Zamilovaná slečna vidí svého mládence také v jiném světle než její matka nebo střízlivě uvažující kamarádka.
Stejně jako případného partnera je proto třeba si byt prohlédnout pečlivě ještě předtím, než řeknete své "ano".
Spisovatel Karel Čapek by při koupi bytu asi nebyl tím nejlepším rádcem. Dával by přednost pocitům před realitou, a ta je dnes bohužel velmi tvrdá - a také drahá. Proto se při koupi bytu klade takový důraz na kvalitní smlouvu. Jenže ani ta sebelepší vás neochrání před hlukem z nedalekého baru, kterého jste si díky nenápadným dveřím přes den ani nevšimli. V žádné smlouvě také nenajdete klauzuli o tom, že vám realitní kancelář vrátí peníze, protože vás třikrát za rok vytopí sousedi nad vámi.

Jak začít s nákupem

Vedle bytů z nové výstavby se dnes velmi často prodávají i byty v osobním vlastnictví, třeba ve starých činžovních domech, ale také tam, kde se družstevní byt už podařilo převést do osobního vlastnictví. Tyto byty mají v porovnání s novou výstavbou jednu výhodu: mají svého genia loci, ale také řadu neduhů jako vše, co stárne. Než vyslovíte souhlas s nákupem, vezměte si proto na prohlídku odborníka, nejlépe architekta. Ten si může všimnout některých nedostatků, jejichž oprava by mohla cenu bytu neúměrně zvýšit. Bez půdorysu a situačního plánu nelze byt kupovat, a to i přesto, že vám prodávající (soukromník či realitní kancelář) sdělí ochotně kategorii a uvede rozměry obytné i užitné plochy. "Důvěřuj, ale prověřuj," říká staré přísloví - a lidová moudrost by se neměla přehlížet. Při třiceti tisících za metr čtvereční, což je dnes například běžná cena v lepších činžovních domech v Praze či Brně, můžete klidně zaplatit o hezkých pár tisíc víc. Proto je třeba vše s metrem změřit - a přepočítat. Vyplatí se také zvážit orientaci pokojů a výškové umístění bytu v domě. Přízemí nebo poslední podlaží nebývá nejlepší. Dále je nutné posoudit dispoziční uspořádání jednotlivých místností, zda vyhovuje bez větších stavebních zásahů provozu způsobu života vaší rodiny. Vynechat nelze ani technickou úroveň elektroinstalace, vodovodu, plynu, topení, telefonu, popřípadě bezpečnostního zařízení. Právě architekt nebo technik se může stát neocenitelným pomocníkem při hodnocení stavebního stavu nabízeného bytu: praskliny ve stěnách a ve stropech, vlhkost v přízemním, krajním či podkrovním bytě, otevíratelnost oken a dveří, stav vodovodních kohoutků, elektrických zástrček a rozvodů, pevnost prahů - toho si při pohledu do rozkvetlého parku laik klidně nevšimne, nebo nad tím jen mávne rukou. To se stejně předělá, ale ten výhled, ten je nádherný... Jenže výhledem si člověk nerozsvítí ani nezatopí. Kdo přichází z panelákové garsoniéry, může při pohledu do koupelny ozářené sluncem procházejícím oknem s leptaným sklem, památkou na secesní minulost domu, zapomenout na vše. Třeba i na to, že plíseň za starým kotlem na uhlí, který se zatím v koupelně používal k ohřevu teplé vody, nemusí zmizet pouhým vymalováním. Stejně tak lze mávnout nad praskajícími parketami, ale tady bývá oprava často nemožná. Pak nezbývá než dát položit parkety nové. Za metr nové podlahové krytiny včetně odstranění staré a vyrovnání podkladu zaplatíte přibližně 1500 korun i víc.

Důležité je i to, co najdete za dveřmi

Kupovat byt znamená nestydět se pečlivě se podívat do každého koutu bytu, ale také vyjít na balkon či terasu, pokud je byt nabízí, a zvážit, jaký výhled se nabízí. Zda tady lze nalézt klid a odpočinek, nebo poslouchat hádky z okolí. Přeptat se u sousedů (je důležité si přečíst i vizitky svých sousedů), jak se jim v domě žije. Možná se pak dovíte, že majitel vámi vyhlédnutého bytu už nemohl vydržet hluk z nedaleké autodílny nebo chvění zdí pokaždé, když pod domem projíždí souprava metra. Bohužel je smutnou zkušeností, že pokud má byt některé tyto závady, klient tam v kritickou "hodinu" pozván nikdy nebude. Důležité je ověřit si bytové zázemí, například garáž nebo sklep. Bývá dobré vědět, v jakém stavu má dům prádelnu, sušárnu apod. Dále je potřeba se zamyslet nad celým stavem bytového domu, aby se člověk v budoucnu nemusel podílet nejen na rekonstrukci svého vytouženého bytu, ale i na celkových úpravách domu, který může mít třeba v havarijním stavu balkony, okna nebo stupačky. Totéž platí o zateplení obvodového pláště. Vyplatí se sledovat i okolní terén k bytovému domu, abyste nestrávili více času, než je zdrávo, úklidem sesouvajícího se terénu při dešťové nadílce.