Mrakodrap Anara Tower by se mohl stát architektonickým symbolem Dubaje. | foto: Profimedia.cz

Anara Tower: nový dubajský zázrak bude vysoký 655 metrů

  • 76
V Dubaji má vyrůst mrakodrap jménem Anara Tower. Svými rozměry sice nepřebije nejvyšší stavbu světa, Burdž Dubaj, která stojí rovněž v metropoli Spojených arabských emirátů, bezpochyby ale vynikne svým futuristickým designem a zajímavými vlastnostmi.

Návrh mrakodrapu Anara Tower na první pohled připomíná exotickou pobočku firmy Mercedes. Na jejím vrcholu se totiž bude vyjímat pozoruhodný architektonický prvek ve tvaru trojlisté vrtule.

Někoho by to mohlo svádět k domněnce, že je to turbína, která budově zajistí dodávky elektrické energie. Tak to není. Jde pouze o panoramatickou konstrukci, v jejímž středu bude skleněná "kapsle" s luxusní restaurací.

Mrakodrap Anara Tower v Dubaji

Ekologický minaret

Anara Tower navrhli architekti z mezinárodní designérské firmy Atkins Design Studio, stavbu bude financovat developerská společnost Tameer Holding Investment.

Mrakodrap se má tyčit do výšky zhruba 655 metrů a bude mít 125 pater. Návrh je zatím o nějakých padesát metrů nižší než nyní rozestavěný Burdž Dubaj. Ten má být dokončen až v příštím roce, ale již dnes se pyšní rekordem nejvyšší stavby světa.

Mrakodrap Anara Tower má ovšem jiné kvality. Budova by měla pojmout kancelářské komplexy, 300 luxusních bytů pro smetánku, honosné restaurace, galerie a dvou set padesáti pokojový hotel. Mrakodrap navíc každých 27 pater oživí visuté zahrady a restaurace s pompézním výhledem na město.

Ačkoli to tak možná nevypadá, autoři budovy se prý inspirovali tradiční islámskou stavbou - minaretem. Obě stavby má spojovat jejich nezaměnitelnost. Stejně jako tomu bývá v případě mešit, i Anara Tower bude bezpečně rozpoznatelná na dálku, čímž se má stát charakteristickou "obchodní značkou" Dubaje.

Anara Tower bude střežit vjezd do samotného centra metropole Spojených arabských emirátů a její výstavba by měla začít na konci roku 2009.

Stavba má při tom být ekologická a energeticky zcela soběstačná. Přísun elektřiny však namísto obří turbíny zajistí řada menších, stejně jako soustavy solárních panelů - vhodně umístěné v mezipatrech.

Mrakodrap Anara Tower v Dubaji

Dubaj - město rekordů

Mrakodrapy, stejně jako další pozoruhodné budovy, však rozhodně nejsou v Dubaji žádnou novinkou. Za připomenutí stojí - kromě rozestavěného Burdž Dubaje a chystaného Anara Toweru - i některé další.

Letos v létě přišel italský architekt izraelského původu David Fischer s návrhem mrakodrapů s otáčejícími se patry, které mají být díky solárním panelům a větrným turbínám též energeticky soběstačné. - o rotujících mrakodrapech čtěte zde

Zajímavé přitom je, že tvar těchto výškových staveb se má nepřetržitě měnit podle toho, jak budou jednotlivá poschodí rotovat kolem své osy.

A jelikož v Dubaji skutečně nejsou troškaři, rozhodli se tu postavit i největší obloukový most na světě s dvanáctiproudovou dálnicí. - o největším obloukovém mostě světa čtěte zde

Dubajský most, jenž má spojit čtvrtě Bur Dubai na levém a Deiru na pravém břehu zdejšího zálivu, bude měřit 1 600 metrů, přičemž jeho největší oblouk bude vysoký 205 metrů a dlouhý 667 metrů.

Kromě toho byl ve městě letos v listopadu otevřen jeden z nejluxusnějších hotelů světa - Atlantis Dubai.
- o hotelu Atlantis Dubai čtěte zde

Mrakodrap Anara Tower v Dubaji

Ačkoli v tomto případě nejde o výškovou budovu, je to jistě jedna z nejhonosnějších a (co se ubytování týče) nejdražších. Při otevírání hotelu se ostatně konala obrovská party za účasti hvězd filmového i hudebního nebe. A byl zapálen největší ohňostroj v historii, který prý dokonce předčil zahajovací ceremoniál olympijských her v Číně.

Anara Tower proto bude mít ve srovnání s dalšími stavbami těžkou konkurenci. Vrchol mrakodrapu mu však může zajistit originální "výrobní značku", která se možná stane pro Dubaj charakteristickou, podobně jako je tomu třeba u Eiffelovky v Paříži. Zda se ovšem návrháři stavby nebudou muset soudit s Mercedesem o jeho slavné firemní logo, ukáže teprve čas.