Steven a Kathryn ve své provizorní ložnici v tunelu pod Las Vegas. Steven kvůli své drogové závislosti přišel o práci. Dnes se živí vybíráním zapomenutých mincí v automatech

Steven a Kathryn ve své provizorní ložnici v tunelu pod Las Vegas. Steven kvůli své drogové závislosti přišel o práci. Dnes se živí vybíráním zapomenutých mincí v automatech | foto: Washtimes.com

Americký sen v Las Vegas: v tunelech zde přežívají stovky bezdomovců

  • 262
Las Vegas má problém. V centru amerického hazardu přibývají bezdomovci. Často jde o lidi, jimž banky zabavily dům kvůli nesplácené hypotéce. V pouštním městě pro ně není dostatek přístřeší, a tak nezřídka nacházejí úkryt v tunelech pod městem. Podle televizní stanice CBS News jich tak žijí stovky.

Tunely pod Las Vegas vznikly jako ochrana před povodněmi způsobenými přívalovými dešti, které město čas od času postihují. V současnosti tvoří labyrint, který je dlouhý přes 320 kilometrů a je až šest metrů pod kasiny a dalšími lákadly města.

Jedněmi z těch, kdo zde našli útočiště, je Sali se svým přítelem Diegem, kteří se do tunelů uchýlili před šesti týdny. Sali dříve 21 let pracovala v jednom z místních hotelů, před třemi roky jej ale zavřeli.

V protipovodňových tunelech pod Las Vegas žijí stovky bezdomovců. Denně je ohrožují jedovatí pavouci, infekce, vlhko a nedostatek světla a vzduchu

V protipovodňových tunelech pod Las Vegas žijí stovky bezdomovců. Denně je ohrožují jedovatí pavouci, mračna komárů, infekce, vlhko a nedostatek světla a čerstvého vzduchu. Nejčastější obyvatel tunelu je muž ve věku od 35 do 50 let. V podzemí žije i několik osamělých žen a matky s dětmi.

Pak se s Diegem živili jako obkladači, o tuto práci je ale připravila krize, která sebou přinesla konec stavebního boomu. "Podívejte se, kde jsem skončila," řekla stanici CBS News Sali a postěžovala si na to, že má velké bolesti.

Stěny tunelů zdobí jména místních obyvatel. Kromě lidí, co přišli o domov, jsou zde také například bývalí vězni či narkomani. Například Mike, který je závislý na metamfetaminu, již pod Las Vegas žije osm let.

Ze začátku mu to prý přišlo jako dobrodružství, nyní ale své bydliště považuje za velkou chybu. O lasvegaském podzemním světě již vznikla i kniha. Jmenuje se Pod neonem.

Život v tunelech pod Las Vegas popsal ve své knize Pod neonem Matt O´Brien

Život v tunelech pod Las Vegas popsal ve své knize Pod neonem Matt O´Brien

Místní spisovatel Matthew O´Brien je autorem knihy Pod neonem

Místní spisovatel a novinář Matt O´Brien mapoval lasvegaské tunely pět let

Podle jejího autora Matta O'Briena poskytují tunely jejich obyvatelům soukromí a možnost žít po svém. I tak se ale O'Brien angažuje v organizaci HELP, která se často zoufalým obyvatelům podzemí snaží pomáhat. "Obrazně řešeno můžeme být tím světlem na konci tunelu, vyslyšenou modlitbou," podotkl.

Lidí, kteří takovou pomoc potřebují, přitom přibývá. Jen za poslední dva roky se počet bezdomovců v Las Vegas zvýšil o 2 000 na nynějších 14 000.

Bezdomovci Kathryn a Steven maji nejvybavenější domácnost. Nechybí jim rychlovarná konvice a provizorní sprcha. Většinu věcí včetně postele mají na bednách. Venku je sice horko a sucho, ale v tunelech se drží vlhkost

Bezdomovci Kathryn a Steven mají nejvybavenější domácnost. Nechybí jim rychlovarná konvice a provizorní sprcha. Většina věcí včetně postele stojí na bednách. Venku je sice horko a sucho, ale v tunelech se drží vlhkost

Steven a Kathryn si v tunelu zařídili i provizorní kuchyni. Za peníze, které najdou zapomenuté v herních automatech kupují potraviny a hygienické potřeby

Steven a Kathryn si v tunelu zařídili i provizorní kuchyni. Za peníze zapomenuté v herních automatech kupují potraviny a hygienické potřeby. V automatech najdou v průměru 20 dolarů za noc. Výjimečně to bylo i 500 dolarů.

Město, které proslulo jako zábavní centrum Spojených států, totiž silně zasáhla hospodářská recese. Kvůli potížím americké ekonomiky do města přijíždí méně turistů, a hotely a kasina často jen vzpomínají na lepší časy. Las Vegas tak čelí nezaměstnanosti a propadu cen na trhu bydlení.

Manželé Amy a JR žijí v tunelu třetím rokem. Mají zde své knihy, CD přehrávač, oblečení a fotografii svého již zesnulého syna. Nejvíce se bojí povodní a jedovatých pavouků

Manželé Amy a JR žijí v tunelu třetím rokem. Mají zde své knihy, CD přehrávač, oblečení a fotografii svého již zesnulého syna. Nejvíce se bojí povodní a jedovatých pavouků. V tunelu je jim lépe než na ulici. Pochvalují si absenci policie a vzájemnou pomoc zdejších obyvatel. V protipovodňových tunelech je postaráno i o zábavu. Hrají rádia i zkrachovalí profesionální hudebníci.

,