Lokalita Bytové domy

Lokalita Bytové domy - Atrium objektu B

Americká realitní jednička vstupuje na český trh

  • 3
Od včerejška přibyl na tuzemském realitním trhu nový hráč. Vstoupila na něj Century 21, největší světová realitní společnost v oblasti bydlení. Do pěti let chce být lídrem na trhu.

Century 21 představuje franšízovou společnost s téměř čtyřicetiletou zkušeností – byla založena v roce 1971 Artem Bartlettem a Marshem Fischerem v Kalifornii.

Dnes funguje v 65 zemích a má více než 8500 poboček. Jen v Číně, která patří k nejprogresivnějším trhům, jich otevřela již kolem 2000. Ve východní Evropě se prosazuje např. v Rusku, Polsku, Rumunsku, Estonsku a Srbsku.

V České republice Century 21 počítá s tím, že během prvního roku působení prodá asi dvacet licencí, do tří let pak kolem devadesáti.

Cena franšízy se bude pohybovat podle regionu kolem půl milionu korun, tuto částku však bude možné zaplatit  i ve čtyřech splátkách. Prvních deset zájemců může počítat s cenou kolem 350 tisíc.

Etika na prvním místě

Společnost si zakládá na osvědčených postupech a know-how, ale především na etice. "Makléři musí ctít morální zásady a dodržovat přísně nastavený etický kodex, nestačí být jen dobrým obchodníkem,“ zdůraznil generální ředitel české pobočky Century 21 Aleš Mazgaj.
Součástí franšízy proto bude důkladné školení makléřů i majitelů licence. V České republice navázala společnost navíc i spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, která připravuje odborníky v oblasti nemovitostí.

"Získali jsme v tomto směru nedávno i hodně prestižní ocenění, třetí místo v soutěži Financial Times,“ zdůraznila Lenka Švecová z VŠE.

V České republice, kde provozování realitní společnosti není bohužel tzv. vázanou živností, tak může příchod silného "hráče“ představovat velmi pozitivní přínos.

Pro Century 21 je totiž typické, že vedle standardního zprostředkování obchodu s realitami radí také klientům, jak svou nemovitost lépe připravit k prodeji nebo k pronájmu, i jak zajistit její financování.

Samozřejmostí je také právní poradenství či konzultace, jaký typ nemovitosti či lokalitu zvolit. Doporučená výše provize by se měla pohybovat kolem tří procent, u pronájmů pak jeden měsíční nájem.

"Dnes jsou náklady na výstavbu jednoho metru čtverečního obytné plochy standardního bytu kolem 20 tisíc korun, přesto se třeba v Praze pohybuje cena kolem 50 až 80 tisíc. Je to důsledek poptávky,“ vysvětlil Lubomír Milek, finanční ředitel české pobočky Century 21.

"Lidé by měli vědět, že v současné době se nevyplatí kupovat reality jako investici, kupní cenu nelze splatit. Průměrný výnos se dnes u rezidenčních projektů pohybuje jen kolem 4 až 5 procent. Byty a domy by se dnes měly kupovat pouze pro vlastní bydlení,“ upozornil Lubomír Milek.