Z obývacího pokoje je krásný výhled do zahrady

Z obývacího pokoje je krásný výhled do zahrady - Rodinný dům z časopisu Domov | foto: Jaroslav Hejzlar

Aktuální návštěva: chcete-li levný dům, nenajímejte si architekta

  • 45
Manželé si postavili dům. Nic zvláštního – kdyby to ovšem nebyli zároveň dva architekti. Bydlí v přízemním obdélníkovém domě s poněkud atypickým dispozičním řešením.

Kdo jiný si může splnit představy o novém domově lépe než dva architekti. Tak tomu bylo v případě rodinného domu v Kostelci nad Černými lesy, jehož projektanty a zároveň investory byli manželé a architekti Dita a Radek Lampovi.

Navrhovali a stavěli pro sebe. Přesto z vlastní zkušenosti tvrdí: "Chcete-li levný dům, nenajímejte si architekta. Jestliže tuto chybu uděláte, nevěřte mu cenu realizačních nákladů – doporučujeme vše vynásobit koeficientem dvě celé!"

Venkovní omítka v zahradě doslova září

Venkovní omítka v zahradě doslova září

Po letech užívání domu mají ještě jednu radu: "Investujte raději do hezké parcely než do domu – dům lze opravit, dostavět, ale parcela a sousedi nikoli."

Žádné schody

Do Kostelce je přivedla vlastně náhoda. Když přibližně před deseti lety hledali pozemek pro rodinný dům, potkali spolužáka. "Ukázal nám tuhle parcelu a nám se líbila. I vzdálenost 25 kilometrů od Prahy byla přijatelná," vzpomíná Dita.

Od nového domova požadovala dvojice architektů především určitý komfort, který měla nabídnout již samotná přízemní stavba.

Bazén s dřevěnou terasou

Bazén s dřevěnou terasou

"Předtím jsme bydleli v mezonetovém bytě, a proto jsme chtěli bydlení na jedné úrovni, abychom nemuseli poletovat po schodech," vysvětluje architektka.

Zároveň dodává, že přízemní stavba umožňuje i bližší spojení s přírodou než jedno nebo vícepatrové domy. K pohodlí přispívá i umístění garáže, která je součástí podsklepení. To představuje velké plus hlavně za deštivého počasí.

Zajištěním určitého pohodlí však požadavky investorů-projektantů nebyly pochopitelně vyčerpány. Dům měl rovněž v maximální míře umožňovat již zmíněné těsné spojení s přírodou.

Zastřešená terasa dovoluje příjemné posezení i za deště

Zastřešená terasa dovoluje příjemné posezení i za deště

To nenabízejí pouze velká okna orientovaná na východ, ale především prostorná zastřešená terasa lemující celou stranu domu orientovanou na západní stranu. "Trávíme na ní spoustu času, i když prší," říká architekt Radek Lampa.

Dispoziční řešení

Rodinný dům má atypické dispoziční řešení. Při pohledu na půdorys máte pocit, že jde o maximálně propojený prostor, v němž tvoří uzavřené ostrůvky pouze hygienická zařízení, domácí dílna a spíž.

Přitom jde o dispozici, která jak rodičům, tak dětem zabezpečuje žádoucí soukromí. Dům je totiž rozdělen na dvě poloviny. Mezi oběma segmenty se nachází centrální obytný prostor, sestávající z obývacího pokoje, jídelny a kuchyně.

Pohled do kuchyně

Pohled do kuchyně

Nechte se však pozvat dál. Z terasy se vstupuje do prostorného zádveří obdélníkového tvaru, kde najdete řadu úložných prostor v podobě vestavěných skříní.

Z vstupního prostoru je přístup do předsíňky, do níž ústí schodiště zajišťující přístup do garáže a sklepa. Dveře, které se zde nacházejí, vedou do malé domácí dílny s pračkou.

Zasunovacími dveřmi po pravé straně zádveří se vstupuje do pracovny, z níž lze pokračovat do rodičovské ložnice. Do té lze vstoupit i z předsíně ústící do centrálního obytného prostoru.

Ložnice rodičů

Ložnice rodičů

Z ložnice vejdete také do koupelny s WC, vybavené sprchou, a do spíže. Na druhé straně domu, za centrálním obytným prostorem, se nacházejí dva dětské pokoje a koupelna s WC a vanou, do které je vchod z obou předsíní vedoucích do dětských ložnic.

Z čeho se stavělo

Dům je postaven z cihelných bloků. "Chtěli jsme, aby přijímal a vydával vlhkost, aby dýchal," vysvětluje volbu materiálu Radek Lampa. Ze stejného důvodu manželé při výběru tepelné izolace upřednostnili minerální vatu.

Zajímavým způsobem vyřešili fasádu. Zatímco na západní straně ji tvoří omítka, na zbývajících stranách dům obložili laminátem. Pro tento materiál - kromě estetických důvodů - hovořila jeho odolnost a nenáročná údržba. Laminát zároveň zastřešuje venkovní terasu.

Laminátový obklad vypadá zajímavě

Laminátový obklad vypadá zajímavě

Rovná střecha je zatravněná. Za osm let, co dům stojí, s ní nebyly žádné potíže. Plní, co se od ní očekávalo, a navíc ladí se zelení zahrady. Pokud jde o dřevěná eurookna, jsou ošetřena šedou impregnací, která nechává vyniknout i kresbě dřeva.

Tepelnou pohodu má v domě na starosti ústřední plynové topení, jež má v koupelnách podlahovou podobu.
Stavba probíhala dodavatelsky, ale ne formou na klíč. Investoři si sami vybírali subdodavatele.

"Nikomu bych to už nedoporučila. Během výstavby se objevila řada chyb, ale žádný řemeslník za ně nechtěl nést odpovědnost. Jeden se vymlouval na druhého, a tak tomu bylo po celé dva roky," vzpomíná trpce architektka Dita Lampová.

Laminátový obklad nevyžaduje takřka žádnou údržbu

Laminátový obklad nevyžaduje takřka žádnou údržbu

Pouze malé chybičky

Rodinný dům v Kostelci slouží již osm let, což je dostatečná doba k hodnocení. "Kdybychom stavěli dnes, vyčlenili bychom větší prostor pro domácí práce, místo posuvných dveří bychom použili klasické, protože mají lepší zvukovou izolaci. Kuchyni bychom alespoň zčásti oddělili od obýváku. Kuchyňské práce někdy přece jen ruší," odpovídá Radek Lampa na otázku, co by dnes udělali jinak.

To všechno jsou ale malé nedostatky. Jinak dům splnil vše, co se od něj očekávalo. Nabízí dostatečný komfort, příjemnou symbiózu s venkovní zelení a oběma generacím patřičné soukromí, které však není izolací.

Dům si hraje s průhledy

Dům si hraje s průhledy

Slovo investorů a autorů

Zkušenosti autorů a investorů jsou doslova k nezaplacení. A možná pro někoho i překvapující: "Dům navrhujte vždy zevnitř – s ohledem na dispozici. Orientace oken by neměla být dána světovými stranami, ale hezkým výhledem. Nezapomeňte na místnost pro domácí práce a opravdu velký sklad zahradního nářadí. Investujte do zahrady, ne do fasády. A teď hurá do toho!" 

Koupelna u dětských pokojů má vanu

Koupelna u dětských pokojů má vanu

Více se dočtete v časopise Domov č. 12/2008.