Zvenčí by nikdo nehádal, že jde o montovaný dům. Velká okna jsou zasklená...

Zvenčí by nikdo nehádal, že jde o montovaný dům. Velká okna jsou zasklená trojskly. | foto: Igor Yu

Vypadá nenápadně, ale je to první certifikovaný aktivní dům na světě

  • 22
V Torontu postavili první certifikovaný aktivní dům na světě. Zatím funguje ve zkušebním provozu, což znamená, že slouží i jako vzorový dům. Vedle úspor energií lze u něj ocenit i design, maximální množství denního světla i čerstvého vzduchu.

Za projektem domu Centennial Park Residence stojí dánští a kanadští odborníci. Autoři i hlavní investor od začátku věděli, že dům musí být pro zájemce finančně přijatelný a také kvalitně postavený. Tyto dva předpoklady pomohly splnit montované komponenty.

Výhoda montovaných dílů? Kromě jiného i to, že se dům nejdříve postavil na zkoušku ve výrobním závodě, kde se různými simulacemi podařilo eliminovat tepelné úniky. Teprve po odzkoušení těsnosti ve výrobní hale se stavělo v exteriéru.

Dům se barevně sjednotil se svým okolím.

Naměřené hodnoty hlavní investor Great Gulf poskytl ostatním partnerům, kteří se podíleli na realizaci. Kvalitu a efektivitu jednotlivých procesů ulehčil i použitý BIM.

Dostatek světla

Dům s půdorysem do tvaru písmene C má dvě postranní křídla směrem do zahrady otevřená přes obě podlaží. Centrální obytný prostor v přízemí i schodiště mají více než dostatek světla, a to díky oknům od podlahy až po strop. Propojují tak interiér s vnějším okolím a zároveň mu opticky přidávají na velikosti.

Trojskla přitom zabezpečují výborný tepelný komfort. Umístění oken maximalizuje nejen efekt při příčném větrání, ale i komínový efekt. Přirozené proudění vzduchu snižuje nároky na klimatizaci. Kromě svislých oken přivádějí světlo a vzduch do domu i střešní okna a stropní světlíky.

Tepelné čerpadlo i dobíjecí baterie

Dům využívá takzvané chytré systémy, ale také technologii Powerwall od společnosti Tesla. Jde o dobíjecí lithium-iontovou baterii řízenou systémem, který umožňuje lepší hospodaření s energií a snížení spotřeby elektřiny ve špičce. V případě potřeby ho lze použít i jako nouzový zdroj.

Dům je vybavený wi-fi termostaty, bezdrátovým ovládáním světla či senzory upozorňujícími na úniky vody. Střešní okna jsou plně programovatelná, umí se automaticky otevírat i zavírat podle potřeby díky systému domácí automatizace. Zdroj tepla v domě představuje tepelné čerpadlo a třízónový krb v centrálním prostoru v přízemí.

”Testování” domu si na vlastní kůži vyzkouší technický manažer společnosti Velux v Kanadě Russell Ibbotson. Ten se do něj přestěhuje i s manželkou a třemi dětmi. „Dnes není až takový problém postavit aktivní dům. Chci ale dál předat své reálné zkušenosti s jeho užíváním. Na své rodině chci zdokumentovat, jak nás vnitřní klima ovlivňuje fyzicky i psychicky,“ vysvětluje Russell.

Během doby strávené v aktivním domě bude Russell Ibbotson pomocí snímačů dokumentovat hodnoty CO2, teplotu v interiéru či délku denního světla v různých ročních obdobích.

Kromě tepelného čerpadla pomáhá centrální obytný prostor vytápět i krb.

Aktivní dům

  • Jeho vnitřní klima podporuje zdraví, pohodlí a pocit pohody.
  • Má dobrou kvalitu vzduchu v místnostech, uspokojivé tepelné klima a vhodné vizuální i akustické pohodlí.
  • Regulování optimálního klimatu je lehké na ovládání, což zároveň povzbuzuje zodpovědné chování uživatelů při šetrném provozu.
  • Je energeticky efektivní a podstatně překračuje zákonné minimum v oblasti energetické účinnosti.
  • Je postavený z ekologických (recyklovatelných) materiálů a vykazuje minimální dopad na životní prostředí.