Abyste mohli bydlet na moři, nemusíte být milionářem

  • 17
Ochutnat, jaké to je, bydlet na lodi a přitom objevovat krásy Jadranu, Středozemního moře nebo třeba karibské oblasti. Že to zní jako pohádka? Nic takového. Finanční nedostupnost je totiž pouhým mýtem.

Najde se asi jen málo pocitů, které se vyrovnají rannímu koupání v průzračné vodě tiché a opuštěné zátoky. A přitom nejde o nic, co by nebylo reálné. Stačí si jen pronajmout loď.

Už dávno totiž neplatí, že by šlo o výsadu boháčů. Vždyť například týdenní pronájem dvoukajutové plachetnice, na které se může ubytovat šest osob, se mimo hlavní sezonu pohybuje od 25 do 50 tisíc korun.

Na co si dát pozor
Vyplatí se třeba na internetu vytipovat charterové společnosti, které lodě pronajímají. A pak vybranou firmu osobně navštívit a zjistit, zdali je loď řádně zaregistrovaná jako charterová, tedy určená k pronájmu. V opačném případě by totiž šlo o černý charter.

„Informujte se též na stáří plachetnic, které společnost nabízí, na jejich vybavení, a zda má v místě pronájmu vybudovanou infrastrukturu,“ radí majitelka Alfa Yacht Clubu Jarmila Barnó.

„Dalším vodítkem může být počet zaměstnanců dané firmy, jejich vystupování, znalost problematiky a schopnost dokázat poradit a odpovědět na všechny případné dotazy.“

Dozvědět byste se měli podrobnější informace o základně, nebo chcete-li o marině, kde si loď pronajímáte. Ne každá marina je totiž stejně dobře vybavena a poskytuje stejný komfort. Pokud například vedle restaurací, kaváren, recepce a sociálních zařízení nabízí i lékařskou službu, jedná se o marinu vysoké kvality, kde o vás bude dobře postaráno.

„A určitě se vyvarujte takzvaných černých charterů, tedy ilegálního půjčování plavidel pro komerční účely,“ varuje Jarmila Barnó.

„V případě, že vás odhalí například v Chorvatsku místní policie, riskujete, že budete mít zkaženou dovolenou, protože se budete zpovídat úřadům z porušení zákonů, a navíc vám může být plavidlo zabaveno.“

Plachetnice nabízí komfort
Druhým krokem je výběr lodi. Nejčastěji se půjčují plachetnice, samozřejmě vybavené i motorem. Všechny nabízejí veškerý komfort, jen „životní prostor“ je více či méně stísněný podle velikosti lodi.

Život na plachetnici se soustřeďuje na palubě, v takzvaném kokpitu, kde je na obou stranách prostorné sezení. Pod ním se nacházejí úložné prostory. Na palubě nechybí ani stoleček, a pokud to počasí dovolí, posádka využívá tento prostor ke stravování. Na lodi se najde i dostatek místa pro opalování, ať už na kokpitu či na přídi lodi.

Po schůdcích se schází do podpalubí, přímo do salonu. Dominuje mu stůl, který lze na plachetnicích od určité velikosti sklopit, čímž se získají dvě pohodlná lůžka. Po obou stranách stolu je čalouněné sezení, pod kterým se nacházejí úložné prostory. A samozřejmě nechybí kuchyňská linka vybavená chladničkou, dvouplotýnkovým plynovým vařičem s troubou, dřezem a kompletní sadou nádobí pro počet osob odpovídající velikosti lodě.

Elektrika i voda jsou na lodích k dispozici. Je však třeba být rozumným konzumentem. „Pokud totiž budete stát v zátoce několik dnů, riskujete, že si vybijete baterie,“ upozorňuje Jarmila Barnó. Vše lze však doplnit při kotvení v marinách.

V salonu najdete také kapitánský stolek s veškerými přístroji potřebnými k plavbě.

Soukromí posádce zajišťují oddělené a uzavíratelné dvoulůžkové kajuty, jejichž počet záleží na velikosti lodě. Každá loď má také koupelnu nebo koupelny se sprchou, umyvadlem, zrcadlem a toaletou. Celá loď se dá díky bočním stropním okénkům dobře i větrat.

Vyplouváme
Když máte vybranou loď, přijde na řadu rozhodnutí, zdali si loď najmete i s kapitánem, nebo ji budete řídit sami. K tomu však potřebujete kapitánský průkaz.

Týdenní kurz jachtingu přitom stojí kolem 12 tisíc korun. Uvědomte si ale, že před zákonem má kapitán odpovědnost za celou posádku. A navíc, podobně jako za volant, sem nepatří alkohol.

„Následně je dobré připravit si trasu plavby a brát v potaz povětrnostní podmínky i délku trasy,“ radí Jarmila Barnó.

V úvahu je tak nutné vzít nejen povětrnostní podmínky, ale také to, jestli posádka dává přednost sportovnímu jachtingu, nebo spíš lenošení v liduprázdných zátokách. A pak už můžete vyrazit na cestu. Kotvit se může kdekoliv, kde to není zakázáno a kde je to bezpečné.

V salonu se nachází kuchyň, jídelní kout, sezení s úložnými prostory a kapitánský stolek s přístroji.

Pobyt na lodi je nezapomenutelným zážitkem.

,