Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aby zloděj neměl šanci

aktualizováno 
Člověk má dvě možnosti - buď proměnit dům v nedobytnou pevnost, nebo nechat vše osudu a doufat, že vykradený bude soused a ne on.
buď proměnit dům v nedobytnou pevnost, nebo nechat vše osudu a doufat, že vykradený bude soused a ne on. To první je prakticky téměř nemožné, druhé lehce amorální, takže stejně jako v pohádce bývá nejlepší třetí řešení - zvolit přiměřené zabezpečovací zařízení a zbytečně svou lehkomyslností nelákat zloděje. Ti si totiž v létě dovolenou nevybírají.

Pro zabezpečení bytu i domu bývá ideální kombinace nejrůznějších systémů - od bezpečnostních dveří i zámků až po alarmy či signalizace napojené na centrální bezpečnostní dispečink. Důležité je i vaše chování. Radost z nového počítače či domácího kina se nesděluje s halasným pokřikem přátelům v baru ani v blízkém obchodě a peníze v hotovosti doma také raději nenechávejte. Drahé šperky po babičce je lepší uložit do trezoru nebo bezpečnostní schránky v bance. "Po návratu z chalupy, kde jsem byla dva týdny, jsem našla byt vykradený. Zmizely mi všechny cennosti po prarodičích - starožitné hodiny, stříbrné nádobí, šperky a další cenné věci. Zlodějům v tom nezabránily ani bezpečnostní dveře. Vylezli po hromosvodu až do třetího patra a rozbili okno na balkoně. Vyčítám si, že jsem si ho nenechala zasklít," lituje Marie Vyhnalová z Prahy. Dnes se již pachatelé nedostávají do bytů přes bezpečnostní dveře, protože to je příliš pracné. Najdou si cestu přes balkony nebo rozbijí sousedovi obyčejné dveře a přelezou přes jeho terasu. "Okno nemám ještě zasklené, ale musím zůstat v bytě, protože mi policisté řekli, že za věci neručí. Do bytu je trochu vidět, když mám otevřené okno. Ale také zloději mohli dostat tip, protože se teď stěhujeme a občas nějaké věci vynášíme jen tak nezabalené v náručí," dodává Marie Vyhnalová, "budu teď obcházet všechny zastavárny, bazary a starožitnosti, jestli někde neobjevím nějaké "své" věci." Vyplatí se i všímaví sousedé. Takže pokud s nimi máte přátelské vztahy, mohou vám v době vaší nepřítomnosti pohlídat dům či byt, vybírat poštu a hlavně v případě, že si všimnou něčeho neobvyklého, vytočit linku 158. Základem jsou ovšem bezpečnostní zařízení. Od mechanických, kam patří například bezpečnostní dveře, zámky, rolety, mříže, až po nejmodernější systémy, které vám dokonce zhasnou i zapomenutá rozsvícená světla. Díky speciálním ústřednám můžete po telefonu ledacos, třeba spustit topení, stahovat rolety, ale také otevřít vrata do garáže či zapnout troubu s kuřetem.

Dveře

Bezpečnostní dveře jsou řazeny do šesti bezpečnostních kategorií. Čím vyšší číslo, tím lepší. Do bytů a rodinných domů se běžně používají dveře třetí kategorie. Je ovšem třeba na ně pamatovat už při stavbě. Do zdi se zabudují bezpečnostní zárubně, na něž lze - pokud vám na bezpečnostní dveře nezbyly peníze - osadit dočasně obyčejné. Upravit si můžete i dveře stávající, což je typický příklad zejména v panelových domech. Nejčastěji se zde používají takzvané přídavné dveře. Vnitřní strana původních dveří se opancéřuje dvou až třímilimetrovým plechem a přidá se konstrukce v ocelovém rámu. Vnitřní část dveří můžete nechat potáhnout třeba koženkou. Tato úprava vás přijde asi na deset tisíc korun. Další možností je výměna původních dveří za bezpečnostní do stávajících zárubní. Cena je přibližně stejná - kolem deseti tisíc korun. Zapomínat by se nemělo ani na vstupní dveře v bytových domech. Tady se používají různé systémy - třeba na číselné kódy či magnetické klíče. Tyto dveře však nejsou odolnější vůči zlodějům než ty s obyčejným zámkem, rozhodující je vždy atest. V něm je například uvedena bezpečnostní třída, do které daný typ dveří patří.

Zámky

Bezpečnostní dveře téměř ztrácejí svůj význam, pokud nemají i speciální vložku v zámku a bezpečnostní kování - ideální je stejná bezpečnostní kategorie jako jsou dveře. Mezi jejich základní vybavení by měly patřit prvky proti odvrtání, vytržení či vyhmátnutí planžetou. Pořídíte je od pěti set až k sedmi tisícům korun. Vhodným systémem u bezpečnostních zámků je takzvaný rozvorový systém. To znamená, že po otočení klíčem sjíždějí pomocí táhel čepy ve třech, pěti i více bodech do speciálních úchytů mimo zárubně (cena je asi od tří do dvanácti tisíc korun). Tento systém se uplatní především u dvoukřídlých dveří, kdy znesnadňuje rozlomení obou křídel ~ dveří. U tohoto typu dveří se používají i příčné závory, které vypadají jako pásek přes dveře a jsou na nich i na zárubních nezávislé.

Mříže a folie

Zejména k zabezpečení oken a lodžií můžete použít i skládací, takzvané nůžkové mříže. Lze je stáhnout ke straně a zamknout takzvaným rozvorovým zámkem v protějším křídle mříží nebo na stěně. Za metr čtvereční mříží zaplatíte asi od třech tisíc korun výš včetně montáže. Další možností jsou rolovací mříže. Využívají se spíše u větších ploch (třeba výkladních skříní) nebo tam, kde je potřeba elektrické či automatické ovládání mříží. Metr čtvereční přijde přibližně od čtyř tisíc korun výše. U rodinných domů se často objevují pevné mříže. Ty nejjednodušší lze pořídit už od tisíce korun za metr čtvereční. Je vhodné je instalovat mezi okny nebo uvnitř bytu, protože pak zloděj nevidí způsob jejich ukotvení. Skla v oknech můžete chránit bezpečnostními foliemi. Cena se pohybuje od jedenácti set korun za metr čtvereční.

Trezory

V současné době si můžete vybrat mezi stěnovým či nábytkovým trezorem. Stěnové se zabudují do zdi, nábytkové se přišroubují do podlahy či ke stěně. Mohou mít mechanické nebo elektronické kódování či zámek na klíč. Jistější je kombinace obou systémů. Čím více zloděj překonává překážek, tím je větší šance, že ho "dřina" odradí. Nejjednodušší typy trezorů seženete už od dvou tisíc korun. Hlavně si nenechávejte od něj klíč v obálce někde v šuplíku, protože když ho zloděj najde, tak většinou pozná, od čeho je, a cestu do trezoru má otevřenou.

Zamlžovací systémy

Při hledání nových systémů, jak zabránit zlodějům v jejich "práci", se objevují stále novinky. K ním patří i takzvané zamlžovací systémy. V mlze srovnatelné s proslulou londýnskou mlhou totiž zloděj vidí sotva na třicet centimetrů. Mlhu má na svědomí kapalina, která patří mezi potravinářské substance. Proto je zdravotně nezávadná pro člověka i domácí mazlíčky. Mlha v místnosti zůstává asi tři čtvrtě hodiny. Pak postačí jen vyvětrat.

Videotelefony a kamerové systémy

V detektivkách často nic netušící oběť otevře svému nepříteli, aniž by se zeptala alespoň na jméno. Tam, kde jsou instalovány videotelefony, k něčemu takovému dojít nemůže. Díky němu zkontrolujete i obličej návštěvy. Dokonce můžete klidně předstírat, že nejste doma, když je za dveřmi nevítaný příbuzný či známý. Jednoduchý komplet - zvonek s kamerou a monitorem pořídíte do deseti tisíc korun. Nevýhodou těchto přístrojů je to, že k nim nelze připojit třeba další telefon s monitorem do jiné místnosti. Výhodnější jsou proto takzvané systémové videotelefony. Ty umožňují kombinace více přístrojů dohromady. Kvalitní videotelefon by měl mít kameru vybavenou infračervenými diodami, díky kterým rozpoznáte návštěvníka i ve tmě. Přednost by měla dostat kamera s nastavitelným objektivem, abyste viděli návštěvníkovi do obličeje. Ideální variantu představuje objektiv, jenž lze dálkově "nasměrovat". Některé videotelefony mají i modul paměti. To znamená, že pokud u vás někdo zazvoní a vy neste doma, uloží se jeho obrázek do paměti. Po návratu domů si "obličeje" přehrajete podobně jako vzkazy ze záznamníku. V bytových domech se už začínají objevovat videokamery i na chodbách, garážích, ve výtazích a hlavně na parkovištích. Obraz může být sveden třeba na společnou televizní anténu a každý obyvatel domu, který si přepne na určitý kanál, si bez problémů zkontroluje třeba svoje auto. Kamery mohou být napojeny i na takzvanou řídící jednotku. Ta umožňuje nejen sledování určitých prostor, ale i nahrávání více kamer na jednu kazetu. K instalaci sledovacího zařízení v domě musí být ovšem souhlas majitele domu. Problémem bývá, kam umístit řídící jednotku. Pokud je v domě domovník, může být třeba u něj. Všechno závisí na domluvě mezi lidmi.


Autor:
Nejčtenější

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Další z rubriky

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Podlahu kryje bíle olejovaný katrovaný dub. Na přelakovaných oknech zůstaly...
Barevný dům se jim časem okoukal, teď si libují v přírodních odstínech

Život v bytě nepřipadal pro Šárku a Láďu v úvahu. Než si vybudovali vytoužený rodinný dům se zahradou na okraji lázeňského města v Čechách, bydleli střídavě u...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.