izolace podlah

Izolace podlah | foto: Central Group

Aby z podlahy sálalo příjemné teplo

  • 24
Minule jsme sledovali vsazování dřevěných eurooken v medové barvě, dnes se v průhonickém domě vrátíme dovnitř, abychom nahlédli pod podlahu. A zaměříme se nejen na samotnou izolaci podlah, ale také na vytápění. Dům totiž bude v přízemí v chodbě, kuchyni a v koupelně vytápěn podlahovým topením.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Zbývající místnosti bude vyhřívat kvalitní plynové topení, ale pro přízemí a koupelny, které jsou na tepelnou pohodu „nejcitlivější“, developer zvolil právě podlahové topení od firmy Pedotherm.

Rozvody plynového topení jsou v průhonickém rodinném domě provedeny z měděných trubek průměru daného projektovou dokumentací s navlečenou tepelnou izolací.

V podlahách v přízemí je použita tepelná izolace z podlahového polystyrenu EPS 100 Z tloušťky 80 mm. V podlahách nahoře byl použit polystyren EPS T 3500, který slouží jako kročejová izolace.

Pár slov o podlahovém vytápění

Podlahové vytápění známe teplovodní a elektrické:

- U teplovodního vytápění se jedná o potrubí uložené v podlaze. Teplá voda je ohřívána v kotli nebo jiným způsobem a vedena páteřním rozvodem do rozdělovačů a odtud do jednotlivých rozvodů v podlahách jednotlivých místností.

- Elektrické čili podlahové vytápění s topnými kabely funguje na principu zahřívání topných kabelů, které jsou uloženy v podlaze. Topný systém je řízen regulátory v jednotlivých místnostech.

Pozor: Existuje více druhů polystyrenu a nesmí se mezi sebou libovolně zaměňovat!

Pro tepelnou izolaci podlah je určený typ (například EPS 100Z), pro kročejovou izolaci zase jiný (například EPS T 3500 nebo 5000).

Plynové vytápění

Po provedení hrubých rozvodů vody, kanalizace a elektro nastoupili do domu topenáři k provedení rozvodů topení. Nejprve rozměřili a zakreslili na stěny umístění radiátorů a vedení trubek.

Rodinný dům Progres 8

- rozvody plynového topení jsou z měděných trubek s navlečenou tepelnou izolací

- v podlahách v přízemí je tepelná izolace z podlahového polystyrenu EPS 100 Z

- v podlahách v druhém nadzemním podlaží je polystyren EPS T 3500

Následně trasy vedení vyřízli ve zdivu v požadované šířce a hloubce. Do technické místnosti bylo přivedeno plynové potrubí k plynovému kotli Vaillant. Od tohoto kotle pak směřovaly všechny trubky k jednotlivým radiátorům.

Izolace podlah

Ještě před osazením tepelné izolace podlah řemeslníci provedli rozvody centrálního vysavače Husky. Z toho důvodu v garáži osadili skříňku s rozdělovačem podlahového topení.

Před montáží skladeb tepelné izolace provedli tlakovou zkoušku topného systému a ještě jednou orientační zkoušku vodovodního potrubí. Obě zkoušky vyhověly, a tak mohli zahájit pokládku tepelné izolace.

Dvakrát měř jednou montuj!

Před montáží tepelné izolace do podlahy je nutné provést:
- tlakovou zkoušku topného systému
- orientační zkoušku vodovodního potrubí.

Betonáž podlah

Aby řemeslníci zamezili poškození hrubých rozvodů instalací a jejich izolací, zvolili variantu: před omítkami provést betonáž podlah. Proto museli vložit po obvodě podlahových ploch dilataci ve větší tloušťce (polystyren tloušťky 2 centimetry), aby zajistili oddilatování podlah od omítek.

Na pečlivě rozvrstvenou tepelnou izolaci z polystyrenu byl položen separační papír k zajištění nezávislého pohybu potěrové a podkladní vrstvy. Tento separační papír se spojuje pomocí horkovzdušné pistole. Těsně před betonáží podlah se provedla montáž podlahového topení.

Na polystyren byla položena systémová tepelná reflexní a izolační fólie. V souladu s projektovou dokumentací (kladečským plánem) bylo položeno topné potrubí a pomocí plastových příchytek neboli držáků potrubí se hadice podlahového topení zakotvila k deskám polystyrenu. Po úspěšně provedené tlakové zkoušce tak řemeslníci mohli začít s betonáží podlah.

Co je důležité

- Při montáži hrubých rozvodů je důležité mít pečlivě projektované trasy těchto rozvodů, aby se jednotlivé trubky zbytečně nekřížily.

- Při betonáži stropů se vyplatí vynechat prostupy pro stoupačky topení i centrálního vysavače.

- Veškeré izolace musí být nepoškozené a před zakrytím překontrolované.

- Tlakové zkoušky se provádějí ještě před zazděním a zabetonováním.