Aby dům rozkvetl

I když zima ještě občas zahrozí, je nejvyšší čas myslet na to, jak bude vypadat váš balkon či okno za pár týdnů. Rozkvetlou zelenou oázu, která vytvoří i na malé ploše příjemný odpočinkový kout a navíc zkrášlí celý dům, je totiž třeba začít připravovat už od března.
V přenosných nádobách lze zkombinovat nespočet tvarů i barev. Zvolit můžete barvy, které ladí, nebo naopak kontrastují s vaším domem, rostliny malé i vysoké, převislé či popínavé. Zrovna tak široký je výběr nádob z hlediska vzhledu, způsobů použití i potřebné péče. Uplatnit můžete i fantazii a řadu vlastních nápadů.

Věčné muškáty

Při představě okenního či balkonového truhlíku se jako první snad každému vybaví pelargonie neboli muškáty. Nezískaly si svou oblibu náhodou - bohatě kvetou od konce jara až do počátku podzimu. Vyšlechtěny jsou nejen rozmanité barvy a velikosti květů, ale i variety s ozdobnými listy. Pnoucí, převislé muškáty jsou ve vytváření kvetoucích záplav padajících z oken a balkonů těžko překonatelné. Muškáty - ať již koupené sazenice či vlastní zakořeněné řízky - je nejvhodnější vysazovat do truhlíků právě už v březnu.

Předpěstovávají se na dostatečně světlém místě, ne však na přímém slunci, při teplotě asi 20 ° Celsia. Přibližně za měsíc, když dobře zakoření a začínají se rozrůstat, je načase je otužovat u otevřeného okna nebo na světlé chodbě či v zimní zahradě. Už teď můžete začít s přihnojováním. Pokud je budete vysazovat až v květnu, je třeba zakoupit již dobře rozrostlé rostliny. Vyzkoušet však můžete i řadu dalších druhů - narcisy a hyacinty se jako první poslové jara mohou objevit v chráněných truhlících u oken dříve než na zahradě. Pokud dáváte přednost petúniím, budete si na záplavu různobarevných květů muset počkat až do léta.

Fialové, purpurové, červené, růžové, žluté i bílé květy v různých velikostech vypadají atraktivně. Jejich nevýhodou však bývá to, že jemné chloupky, pokrývající stonky a listy, snadno zachycují nečistoty. Pokud je prostředí velmi prašné, zelená se může časem změnit v černou. Bohužel vzhledem k jemným křehkým květům je obtížné petúnie osprchovat či silněji pokropit (ze stejného důvodu je třeba je chránit před deštěm).

Není truhlík jako truhlík

První, co je třeba vyřešit, je volba vhodných truhlíků či nádob. Nejde jen o vzhled a cenu, ale hlavně o podmínky, které rostlinám nabídnou. Rozhodně musí mít ve dně drenážní otvory, jinak kořenům hrozí uhnívání. Pokud vadí vytékající voda, neobejdete se bez misky na její zachycení. Nejlevnější a nejlehčí jsou truhlíky z plastů. Kořeny rostlin však v nich nemusí být dostatečně chráněny před horkem, a navíc - pokud je nepřekryjí převislé rostliny - nevypadají zrovna nejlépe. Obojí lze vyřešit tím, že se plastový truhlík vloží do dřevěného obalu. (Místo plastu může vnitřek tvořit i nádoba z pozinkovaného plechu.)

Dřevo je vhodné impregnovat, aby déle vydrželo. Pokud totiž dřevěný truhlík nemá nepropustnou výplň, příliš dlouho nevydrží. Drenážní otvory výplně je dobré napojit na otvory ve dřevě (ty můžete proti vodě ochránit pomocí plastových drenážních vložek). Důležité je spolehlivé upevnění truhlíků. "Nejvíce se osvědčují držáky z ocele, které se nenaruší žádnými vnějšími vlivy. Před nákupem si změřte nejen délku truhlíku, ale i tloušťku zábradlí - důležitý je i jeho tvar," radí Jan Sirový ze stejnojmenné firmy. "Truhlíky lze pomocí držáků zavěsit i na stěnu či parapet, jiné jsou zase určené pro truhlíky samozavlažovací. Díky malé tloušťce a vhodné barevné úpravě držáky nenaruší celkový vzhled balkonu," dodává.

Květy potřebují výživu

Máte-li vybrané truhlíky a držáky, čeká vás nákup substrátu. Typy pro balkonové květiny a pelargonie, prodávané v obchodech, by měly být vyvážené co do obsahu živin i struktury. Zemina ze zahrady bývá totiž příliš těžká - pokud ji chcete použít, můžete ji smísit například s uzrálým, prosátým kompostem. Toho by mělo být stejné množství jako zeminy, pak se přidává o něco méně písku a rašeliny.

Před osazováním truhlíku můžete položit na dno přibližně pěticentimetrovou vrstvu drenáže - štěrku, hliněných střepů, drobných kamínků, úlomků polystyrenu. Kořeny jsou potom lépe chráněny před přemokřením. Vyplavování zeminy do drenáže zastaví vrstva obrácených tenkých drnů. Abyste se dočkali záplavy květů, musíte dopřát kvetoucím rostlinám dostatek živin. Jejich zásoby v substrátu i zemině se totiž brzy vyčerpají. Proto by se měly po třech až čtyřech týdnech po vysazení začít rostliny přibližně jednou týdně přihnojovat.

Růst listů podporují hnojiva bohatá na dusík, tvorbu květů přípravky obsahující více draslíku. Tablety, tyčinky či granule, které živiny postupně uvolňují, mohou být ovlivněny rozdílnými teplotami, kterým jsou venkovní truhlíky vystaveny. Pod náporem slunečních paprsků se mohou živiny uvolňovat příliš rychle, v chladnějším počasí zase pomalu. "Nejvíce se nám osvědčila ve vodě rozpustná hnojiva - například Kristalon start pro bohatý růst a Kristalon květ a plod pro bohaté kvetení, nebo krystalické hnojivo Engo.

Přihnojuje se obvykle jednou týdně, ale v létě hnojivo přidávejte do každé zálivky. Pamatujte na to, že z čisté vody vám metrový převis květin nenaroste," radí Magda Lebišová z boskovické firmy Zahradnictví Lebiš, která vyrábí profesionální zavlažovací truhlíky a pořádá také výstavy a školu pěstování balkonových květin. Správné ředění uvádí výrobce na každém balení hnojiva.

Co potřebujete pro jeden "muškátový" truhlík

*
14 litrů zeminy nebo 12 litrů zeminy a 2 litry drenáže

* 12 kusů menších nebo 6 kusů větších řízků, pokud jej zakládáte v březnu

* 3 až 5 kusů rozrostlých sazenic, pokud vysazujete až v květnu

* jeden takto osazený truhlík spotřebuje při dobré péči za sezonu asi 200 g hnojiva Kristalon, což je pětina balení

* cena za sazenici pelargonie se pohybuje mezi 10 až 40 Kč, čím později budete nakupovat, tím budou dražší (v jednom truhlíku si můžete vypěstovat až šedesát vlastních řízků - i k tomuto účelu můžete použít zavlažovací truhlík, pěstování je potom snazší)

Pozn.: údaje platí pro truhlík o nejběžnější délce 60 cm

Zvolit můžete barvy, které ladí, nebo naopak kontrastují s vaším domem, rostliny malé i vysoké, převislé či popínavé


Témata: Zděné domy