Aby byly jahody sladké i v příštím létě

V září je čas na péči o jahodník, který v létě dal většinu své síly do červených a sladkých plodů. Potřebuje okopat a přihnojit. Vhodné je některé z komplexních, vícesložkových hnojiv. Pokud jsou jahodníky starší než tři roky, je čas na obnovu. Mladé zakořeněné výhony by měly vystřídat staré unavené rostliny, které už plodí mnohem méně. Nejsilnější výhony z odnoží na šlahounech nechte zakořenit. Když jsou dostatečně vzrostlé (viz obr.), vyjmou se opatrně z půdy, oddělí od mateřské rostliny a přesadí na připravený záhon. Nejvhodnější je sázení do řádků vzdálených 50 až 80 centimetrů od sebe. Tato vzdálenost i rozestupy rostlin se mění podle toho, jakou odrůdu jahodníku zvolíte. Některá totiž vzhledem ke svému vzrůstu potřebuje odstupy větší než půl metru. Mladé rostliny by se neměly nechat vysilovat růstem šlahounů, proto je vhodné je včas odstranit. Důkladné podzimní zalévání prospěje jak nově vysazeným, tak starším jahodníkům. Před zimou je dobré k rostlinám mírně přihrnout zeminu, ne však příliš. Srdíčka, z nichž vyrůstají stonky a listy, musí zůstat nad zemí, aby neuhnívala. Pokud jahody pěstujete v kraji, kde v zimě přicházejí mrazy beze sněhu, který by rostliny ochránil, je vhodné je chránit chvojím či netkanou textilií, která se sežene v každém větším zahradnictví.

Některá hnojiva pro jahodník

Na zrytý záhon je před výsadbou sazenic vhodné přidat přibližně pět kilogramů kompostu na metr čtvereční. Z průmyslových hnojiv je pěstiteli, například Radoslavem Šrotem v knize rad pro zahrádkáře, doporučován Cererit. Toto vícesložkové granulované hnojivo by se mělo používat v množství 60 až 90 gramů na metr čtvereční. Kilogram stojí 28 korun. Sortiment hnojiv se ovšem vzhledem ke stále nové výrobě i dovozu rychle mění, je proto dobré se poradit ve specializovaném obchodě.

Další hnojiva jsou například:

granulovaná
Synferta a GVH

krystalická
Hydrokomplex a Krystalon, které se předem rozpouštějí ve vodě

kapalná
MKH, které se používá 0,3procentním roztoku a je vhodné především v oblastech s nedostatkem hořčíku. Jahodník uvítá obsažený vápník. Některá hnojiva, například Biom, Compo, Agormin, Eko-Hum či Agrabiomin, jsou vyráběna v celých řadách, ve kterých najdete speciální druhy pro různé rostliny včetně jahodníku. Pozor! Pro jahodník jsou nevhodná draselná hnojiva obsahující chlor.