Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kubistické vázy i nábytek od slavných architektů nabízela aukce designu

  1:00
Dvě stovky lamp, váz a nábytku z dvacátých či šedesátých let 20. století se prodávaly na aukci Cohnauction na letošním Designbloku. Byly mezi nimi kubistické vázy a popelníky, židle a křesla "thonetky" od slavných architektů Otto Wagnera a Marcela Breuera i lampy ze 70. let.
Pár kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun

Pár kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun | foto: Cohnauction

Barokní židle nebo hodiny z poloviny 19. století, to jsou starožitnosti. O židli či hodinách z 20. století se to říct nedá, přestože už také patří ke klasice a sběratelé se na ně stále více zaměřují.

Kdo se zajímá o historii designu, chce mít doma aspoň stoletou thonetku, kubistickou cukřenku nebo kávovou soupravu v bruselském stylu konce 50. let.

Dají se koupit ve starožitnictvích nebo bazarech nábytku, stále častěji však také na aukcích designu. Pravidelně několikrát do roka se jim věnuje aukční dům Sýpka, v omezené míře také Dorotheum.

Množstvím předmětů na jediné akci je však předčila dražba Cohnauction, která se konala letos podruhé - na Designbloku, dnech designu v Praze. Bylo jich zde v prodeji přes dvě stovky. - čtěte Designblok: od radioaktivních váz až po křesla po babičce s unikátními popisky  

Josef Hoffmann – trojice stolků

Za nejvyšší cenu, 58 tisíc korun, se prodala trojice stolků z ohýbaného bukového dřeva od známého vídeňského architekta Josefa Hoffmanna z 10. až 20. let 20. století. Vyrobila je firma J. J. Kohn ve Vídni. Konečná cena překvapila i organizátory aukce, protože ta vyvolávací byla jen 18 tisíc korun.

Josef Hoffmann - trojice stolků

Josef Hoffmann - trojice stolků

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Cena páru polokřesel značky Gebrüder Thonet od dalšího rakouského architekta Otto Wagnera se vyšplhala na 21 500 korun. Křesílka z 10. až 20. let 20. století jsou z ohýbaných bukových hranolů, sedák z bukové překližky. Začínalo se na částce 12 500 korun.

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Kubistické vázy

Pár hnědých kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun. Vyrobila je Keramická škola Bechyně ve 20. letech 20. století. Vyvolávací cena byla 12 tisíc, odhadovaná 30 až 40 tisíc korun.

Kubistické vázy

Kubistické vázy

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Smetáček z černě lakovaného dřeva a žíní spolu s lopatkou z niklované mosazi ze 30. let od známého designéra Ladislava Sutnara se prodaly za 8 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 3 tisíce korun, ta odhadovaná
4 500 až 6 000 korun.

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Nejvzácnějším kusem v aukci byl secesní porcelánový kávový servis od rakouské návrhářky Siky Jutty z počátku 20. století, který se dosud na světových aukcích v takovém uceleném kompletu neobjevil. Vyvolávací cena byla 75 tisíc, tu skutečnou odborníci odhadli na 90 až 100 tisíc korun. Souprava se však neprodala.

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Čtěte ve středu v MF DNES

Přehled trendů převažujících v současném designu a tipy na designově zajímavé novinky představené na letošním Designbloku najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 14. října.

.
Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...