8 RAD Pro bezpečný domov

  • 2
Za posledních deset let byl v Praze vykraden každý desátý byt, jak se proti tomu bránit?

1. Naučte se obezřetnosti

Nepouštějte domů nikoho cizího. Nedávejte klíče od domu nikomu, koho dobře neznáte. Na štítku a zvonku uvádějte jen příjmení a raději v množném čísle, aby to vypadalo, že tam bydlí více osob. Pečlivě zamykejte všechny vchody, a to i když jste doma. Před odchodem vždy zkontrolujte, zda jsou zavřená okna a dveře na balkon či terasu a do garáže. V nepřítomnosti nikdy nezatahujte závěsy, žaluzie či rolety. Budete-li déle pryč, domluvte se s někým, kdo vám byt či dům občas zkontroluje a vybere poštovní schránku. U domu nenechávejte ležet žádné nářadí či žebřík, okolí domu musí být osvětlené a přehledné.

2. Mějte doma seznam

Sepište si seznam všech cenností a elektroniky včetně sériových čísel. Věci, které nejde označit, si vyfotografujte. Seznam uložte na bezpečné, těžko předvídatelné místo, nejlépe do trezoru připevněného ve skříni nebo ve zdi. Do něj také uschovejte všechny doklady a důležité dokumenty.

3. Prověřte si firmu

Jakékoli bezpečnostní zařízení nakupujte jen u specializovaných společností. Vybírejte si ověřené firmy s několikaletou praxí, pracující v souladu s podmínkami pojišťoven. Nechte si vypracovat několik různých variant zabezpečení v odlišných cenových relacích. Seznamte se se servisními podmínkami a cenami servisních prací po uplynutí dvouleté záruční doby.

4. Kupte bezpečnostní dveře

Pořiďte si bezpečnostní dveře nejlépe 3. a 4. třídy s protipožární a protihlukovou úpravou. Musí být z tuhé kovové konstrukce s ocelovou kostrou celou pokrytou plechem. Měly by mít nerezové lišty, chráněný zámek, bezpečnostní vložku odolnou proti odvrtání, ocelové pruty zapadající do zárubní a kukátko. Nejbezpečnější budou ve speciálních dvojitých zárubních.

5. Okna chraňte mřížemi či fólií

Okna a balkony vybavte venkovními bezpečnostními roletami, pevnými, nůžkovými či rolovacími mřížemi nebo alespoň průhlednou bezpečnostní fólií. Ta zabrání rozsypání skla, pokud se je zloděj bude snažit rozbít, nebo do okna náhodou narazí nějaký předmět nebo pták. Ochrání i před sluncem, UV zářením a úniky tepla.

6. Důvěřujte elektronice

U specializované firmy si objednejte elektronický bezpečnostní systém s vnitřní či venkovní sirénou, detektory pohybu, magnetickými čidly a ovládací klávesnicí s takzvanou „panikou“ pro krizové situace. Pořídit si lze také kamerový systém s webovou kamerou. Existuje i zařízení, které v nepřítomnosti lidí rozsvěcuje a zhasíná v určitých intervalech světlo, zapíná a vypíná televizi či rádio.

7. Napojte se na dispečink

Elektronický bezpečnostní systém si nechte propojit s pultem centralizované ochrany. Komunikujte kontrolovaným přenosem -nejlépe rádiovým spojením, datovou sítí, SMS a v nejhorším případě telefonem, ten je nejméně spolehlivý. Přes operátora si také můžete zkontrolovat, zda jste před odchodem systém aktivovali. Nezapomeňte mu nahlásit každou změnu v domě a okolí, třeba počet obyvatel, nebo že jste si koupili psa.

8. Volejte policii

Když přijdete domů a najdete vypáčené dveře, nevstupujte dovnitř. Zůstaňte před domem a okamžitě volejte policii. Zloděj by ještě mohl být uvnitř a mohl by vás ohrozit. I kdyby byl už pryč, procházením po bytě, inventurou a odklízením škod můžete zničit stopy, které mohou policii dovést k pachateli.