5 chyb, které dělají pěstitelé pokojových rostlin

  1:00
Jste ze své malé domácí džungle zklamaní? Listy některých pokojových rostlin visí odevzdaně dolů, z dalších zůstaly jen pahýly a ve zbylých se usídlili škůdci. Co jste udělali špatně a jak to napravit?

Všem pokojovým rostlinám vadí chlad a průvan | foto: Profimedia.cz

Přečtěte si také: Přišlo jaro, přesazujte květiny

1. Koupili jste nekvalitní rostliny

Objednali jste si z katalogu nebo jste si v obchodě pořídili květiny, které ani zdaleka nepřipomínají ty na obrázcích?

Chybu mohl udělat už prodejce. Nakupujte proto raději v osvědčených zahradnických centrech, zahradnictvích a květinářstvích. Tam vám odborníci nejlépe poradí, jak o květinu pečovat.

Než ji zaplatíte, pořádně ji prohlédněte, vyndejte ji z průhledného obalu, pokud jej má. Zkontrolujte, zda není povadlá, jestli jí nehnijí listy a neodpadávají květy, zda zemina není příliš vyschlá.

Důležité je také prohlédnout spodní strany listů, zda na nich nejsou škůdci. Pokud na něco takového narazíte, rostlinu raději nekupujte.

U kvetoucích druhů vždy dejte přednost květinám, které mají mnoho nerozvitých poupat. Informujte se před nákupem, jak velkou péči bude květina vyžadovat a kolik prostoru zabere. A až budete květinu převážet domů, nechte si ji dobře zabalit, aby jí neublížil průvan či chlad.

Doma ji postavte nejprve na chladnější místo, aby se aklimatizovala. Na konečné stanoviště ji můžete přestěhovat za pár dní. První dny ji nepřesazujte, zvláště pokud kvete.

2. Dali jste rostliny na špatné místo
Když si nastudujete nějakou příručku o pokojových květinách, dozvíte se v ní, v jakém prostředí by se určitý druh měl pěstovat. Informace o teplotě berte s rezervou, protože většina květin je poměrně tolerantních a snáší širokou teplotní škálu.

Všem však vadí velký chlad a průvan. Stejně jako přímé sluneční světlo, které jim přes sklo může popálit listy, zvláště ty vlhké, takže se na nich objeví nevzhledné skvrny.

Dočtete-li se však, že rostlina snese stinné stanoviště, neznamená to zase, že ji můžete dát do tmy. Nedostatek světla by způsobil, že případné žíhání na listech zmizí, listy budou opadávat, rostlina neporoste, nebo se naopak bude vytahovat za světlem.

Ideální je většinou světlé místo někde nedaleko okna, ale musíte dát pozor na průvan. Když bude stát květina na parapetu, měla by tam mít dost místa pro růst.

Většina rostlin vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost - mezi 50 a 60 procenty. V suchém prostředí budou hnědnout špičky a okraje listů, poupata budou rychle odumírat.

Jestliže tedy máte doma sucho, používejte odpařovače vzduchu a pravidelně roste listy, ovšem vyhněte se květům. Problém vyřešíte i tak, že postavíte květináč do misky s vlhkým štěrkem či kamínky, ale dno květináče nesmí stát ve vodě.

3. Přeléváte je, nebo jim voda naopak chybí
"Nejčastější pěstitelskou chybou je špatně zvolená doba zalévání - vyvarujte se zalévání za plného slunce," radí Pavel Hruška z Květinového ateliéru Hruškadesign.

"Rostliny rovněž zbytečně nepřelévejte. Kořínky začnou zahnívat, rostliny potom nemohou přijímat vláhu a paradoxně ve vodě uschnou," vysvětluje.

Hnijící stonek, světlé listy, které odpadávají, a mech na povrchu zatuchle páchnoucího substrátu signalizují, že květině dopřáváte přemíru vody. Trpí tím zejména rostliny, které se zalévají do misky a voda se v ní po celou dobu nechá. To jsou schopné vydržet jen bažinaté rostliny, jiným se musí přebytečná voda z misek vylévat.

Jestliže máte doma přemokřenou rostlinu, přestaňte ji zalévat, přesaďte ji a nechte vyschnout. Pak zalévejte poctivě, ale střídmě. Nejlepší je k tomu konvička s úzkým dlouhým hrdlem, které se pohodlně vejde mezi listy a voda z něj neteče tak prudce a nevyplavuje zeminu.

Naopak nedostatek vody mívá za následek vadnutí listů a květů a opadávání. Poznáte jej tak, že mezi zeminou a květináčem se objeví mezera.

Je potřeba rostlinu okamžitě provlhčit. Někdy stačí zalít, jindy je třeba vložit ji v květináči do nádoby s vlažnou vodou, aby zemina nasákla. Pak se musí dodržet pravidelný režim zalévání.

Zalévat by se mělo odstátou vodou. "Ale pokud ji nemáte, nečekejte a použijte tu z kohoutku. Je to lepší, než aby rostlina žíznila další den," podotýká zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková z květinového ateliéru Floranet.

4. Nedostatečně hnojíte, nebo dáváte živin moc
Někteří pěstitelé se diví, že jejich květiny neprospívají, a přitom jim nedávají žádnou výživu. Kromě čerstvě přesazených květin, které mají živiny v novém substrátu, je třeba pravidelně hnojit všechny rostliny.

Hnojí se zpravidla od jara do podzimu, kdy jsou rostliny aktivní, a to jednou za dva týdny. Ve specializovaném obchodě vám poradí s výběrem vhodného hnojiva, ať univerzálního, či přímo na daný druh.

S živinami se to však zase nesmí přehánět, jinak by květiny mohly mít problémy, protože přemíra minerálů zasoluje zeminu. Mohou například rychle růst slabé a zranitelné výhony, kořeny mohou hnít, listy budou schnout, měknout a houbovatět.

Pak je třeba okamžitě změnit způsob hnojení, protože rostlina by mohla i uhynout. Hnojivo ze substrátu odstraníte, když jej propláchnete čistou vodou, či nahradíte novou zeminou.

Když naopak rostlině hnojivo chybí, roste pomalu, nebo dokonce vůbec, listy jsou světlé a matné, postupně žloutnou, květy opadávají. Květina si někdy nebere živiny, protože je jí těsný květináč. Pak je na místě rostlinu přesadit.

5. Rostliny napadli škůdci či choroby
Pokud se vašim rostlinám dobře daří, jen po nich občas lezou nějací broučci, brzy budete mít problém. Listy budou okousané, skvrnité a deformované, pokrývat je může i povlak. Většinou za to může špatné stanoviště, ale choroby a škůdce si také můžete na rostlině přinést už z obchodu.

"Škůdci, jako třeba mšice a molice, dělají pěstitelům starosti," souhlasí Pavel Hruška. "Ale dnes je již na trhu celá škála přípravků, které se s těmito vetřelci vypořádají.“

Většinou proti nim zabírají chemické prostředky, které jsou běžně k sehnání v zahradnictvích či hobbymarketech. Aplikují se vždy podle návodu, většinou speciálním rozprašovačem. Někdy je třeba ošetření opakovat.

Pokud se chcete vyhnout chemii, zkuste místo ní použit mýdlovou vodu, bylinný roztok, nebo biologický postřik na bázi řepkového oleje. Nasadit můžete také přirozeného predátora, například slunéčka sedmitečná se živí mšicemi. Některé škůdce stačí otřít vlhkým hadříkem nebo osprchovat.

Když květina plesniví, dejte ji na teplejší a sušší místo, napadené části odstraňte a použijte přípravek proti plísním a houbám. Napříště pak pravidelně odstraňujte uschlé listy a květy, tím vzniku hub a plísní zabráníte.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...