Kvůli pohodlí byla v kuchyni použita zvýšená pracovní plocha.

Kvůli pohodlí byla v kuchyni použita zvýšená pracovní plocha. | foto: Jaroslav Kvíz

Jak zařídit nový byt: hlavně se nebát použít věci, které máte rádi

  • 53
Nové byty si nepořizují jen mladé páry, k pořízení menších interiérů přistupují i ti, kteří třeba přenechali svou nemovitost dětem. To je i případ manželů, kteří si koupili byt v novostavbě na Praze 8.

Byt 2+kk byl prodáván ve stavu shell and core, tedy bez podlahových krytin, dveří a obkladů v koupelně a WC. V začátcích uvažovali architekti o mírné změně dispozice, hlavně z důvodu praktičtějšího řešení koupelny.

„Nakonec jsme ale dispozici zachovali a zaměřili se na vybavení,“ vysvětluje Ing. Alena Koubová ze studia Kouba interiér, které si investoři vybrali, aby jim nový byt zařídilo téměř na klíč. Zadání bylo jasné: snadná údržba, oblé hrany a důraz na ergonomii s ohledem na další roky.

Poznámka: fotografie vznikly ještě před nastěhováním majitelů.

Nový stav

Kvůli pohodlí byla v kuchyni použita zvýšená pracovní plocha.

Majitelé měli představu vzdušného světlého bytu, v tomto duchu se vybíralo vybavení. Na podlahu zvolili architekti po domluvě s majiteli celoplošně lepený vinyl v dekoru světlého dřeva.

„Dlouho jsme řešili soklové lišty k podlaze, dekory na lištách se většinou mírně liší. Zvolili jsme tedy bílé MDF lišty, které jsou velmi nenápadné,“ popisuje Alena Koubová.

Kuchyňskou linku si majitelka přála bílou, ovšem s akcentem červené. Architekti vyzkoušeli několik variant ve vizualizacích, nakonec je červená opravdu jen nenápadným doplňkem. Červený laminát použili na vnitřky prosklených skříněk a niky nad troubou. Ostatní pohledové plochy jsou z bílého lesklého laminátu.

„Námi používané technologie umožňují desky na výrobu dvířek nejprve olepit kvalitní hranou a pak teprve zalisovat laminát. Detail provedení hrany je tak nejen odolnější na mechanické poškození, ale i hezčí,“ popisuje Ing. Martin Kouba.

Pracovní deska je v dekoru šedého kamene. Obklad za kuchyňskou linkou tvoří sklo, které představuje prvek, který přináší čistý detail spojený s praktičností.

„Majitelka si přála vystavit část své sbírky porcelánu a skla, navrhli jsme proto dvě prosklené vitríny,“ říká Alena Koubová, „zejména u klientů ve středním či vyšším věku je třeba respektovat, že mají vztah k určitým věcem, jichž se nebudou chtít vzdát.“

Jídelní stůl se stal přímou součástí linky, byl vyrobený ze stejného materiálu jako pracovní deska. Byt budou obývat pouze dvě osoby, takže větší nebo rozkládací stůl není potřeba, rodinné oslavy proběhnou u dospělých dětí.

Dveře s ořechovou dýhou představují výrazný prvek v interiéru.

Výrazný prvek v bytě představují dveře z ořechové dýhy. Krásná kresba přírodního materiálu na velké ploše vynikne. Stejné dřevo proto bylo použité i na komody v obývacím pokoji a v chodbě.

Bezbariérová hygiena

Koupelna byla pojata velmi jednoduše. Je zde umístěn plynový kotel se zásobníkem, který zůstal na místě, které zvolil developer. Vanu ovšem nahradil bezbariérový sprchový kout, umyvadlo zůstalo také na původním místě. Nad pračku se vešly vestavěné police z ořechové dýhy.

„Obklad jsme zvolili v nenápadném dekoru světlého kamene. Plochu velkoformátových obkladů oživuje 3D mozaika. Dlažba na podlaze má stejný dekor jako obklady,“ doplňuje Alena Koubová.

Do koupelny se vešel jak sprchový kout a umyvadlo, tak také kotel a pračka.

Úložný prostor v chodbě pak tvoří velká vestavěná skříň se zrcadlovými dveřmi. Celý byt je zařízený střídmě, s ohledem na přání majitelů. Postupně přibudou ještě záclony a závěsy, ale třeba také obrazy a květiny, které si majitelka převeze z bývalého bydlení.