V obývacím pokoji je ve stejné výši jako spotřebiče v kuchyni zavěšená plochá...

V obývacím pokoji je ve stejné výši jako spotřebiče v kuchyni zavěšená plochá televize. Zbytek příčky tvoří policová sestava na knihy a na doplňky. | foto: Archiv studia Art&Building

Nový byt 2+kk museli celý předělat, konečně mají i úložné prostory

  • 36
Ačkoliv má byt 80 metrů čtverečních, dispoziční řešení je pouze 2+kk. Velký benefit ovšem představuje předzahrádka s plochou 90 metrů čtverečních. Jenže celkové pojetí se developerovi právě nepovedlo, a tak se majitel rozhodl pro radikální úpravy.

Je dost smutné, že současné novostavby sice vypadají zvenčí poměrně zdařile, dispozice bytů však neodpovídají současným požadavkům uživatelů a často nesplňují ani některá funkční hlediska. To byl i případ bytu 2+kk, který francouzskými okny nabízí přímý vstup na předzahrádku.

Architektka Eva Pešková ze studia Art&Building se musela u nového návrhu vypořádat zejména s absencí úložných prostor. Nakonec se zejména kvůli nim rozhodla po dohodě s majiteli pro radikální změnu dispozice včetně zrušení druhého WC.

V obývacím pokoji je ve stejné výši jako spotřebiče v kuchyni zavěšená plochá televize. Zbytek příčky tvoří policová sestava na knihy a na doplňky.

Realizaci bytu přihlásila do soutěže Interiér roku v kategorii Novostavba, kterou organizuje Institut bytového designu pro české a slovenské architekty a interiérové designéry (o výsledcích posledního ročníku soutěže více zde).

Do nové ročníku se mohou soutěžící hlásit již od října toho roku.

Hříchy českých developerů

„Byt byl realizován jako 2+kk, ale pro uživatele byl vlastně nepoužitelný, především kvůli absenci úložných prostor, na které byl u nového návrhu interiéru kladen vysoký důraz. Došli jsme k názoru, že bude vhodnější všechno z bytu odstranit a vybudovat úplně nové dispozice,“ vysvětluje Eva Pešková.

V návrhu největší změnou prošla koupelna a ložnice, bylo nutné zrušit i druhé WC, jehož prostor se využil na jiné účely. A zároveň se změnilo celé rozložení využití obytného prostoru.

Z koupelny zmizelo veškeré původní sanitární vybavení a zazdil se vstup do ložnice, tak v této místnosti vznikl výrazně větší úložný prostor.

„V návaznosti s tím jsme vybourali nový dveřní otvor do předsíně. Tam, kde bylo původně WC, jsme prostor rozdělili na dvě malé komory, kde je nyní umístěna pračka se sušičkou. Zbylý prostor jsme využili jako technickou místnost a spíž, obojí je samostatně přístupné,“ popisuje architektka Pešková.

Do chodby navrhla vestavěné skříně, které procházejí celým prostorem plynule až do kuchyňské linky, takže můžete mít pocit, že tu ani žádné skříně nejsou, že jde pouze o dřevěné obložení navazující na kuchyň

Varný ostrůvek funguje zároveň i jako jídelní stůl, navíc nabízí poměrně velký úložný prostor. Z kuchyňského koutu je přímý vstup na zahradu a terasu, což majitelé ocení od jara do podzimu.

Protože jsou v celém bytě francouzská okna, tedy bez parapetu, je možné je otevřít dokořán a opticky zvětšit plochu kuchyně i obývacího pokoje.

Obývací pokoj trochu jinak

„Oproti původnímu návrhu je obývací pokoj oddělený od kuchyně dřevěnou stěnou. To byl největší oříšek celé realizace. Nesměla byt zastínit. Vznikl tak návrh stěny, v níž jsou z prostoru kuchyně umístěny vestavné spotřebiče, kávovar a mikrovlnná trouba. Ostatní přístroje, horkovzdušná a parní trouba, lednice a myčka, jsou v kuchyňské lince. Pod kávovarem a mikrovlnkou vznikl prostor na malý vinný bar a skleničky,“ vypočítává Eva Pešková.

Velký ostrůvek slouží jako varná zóna, jídelní stůl i úložný prostor.

Z druhé strany, tedy již z obývacího pokoje, je ve stejné výši zavěšená plochá televize. Zbytek příčky tvoří policová sestava na knihy a na doplňky.

V obývacím prostoru je zároveň kromě sedací soupravy také psací stůl. „Práce u něj je velice příjemná, protože byl umístěný u velkého okna s výhledem do zahrady,“ upozorňuje Eva Pešková. Z obývacího pokoje je vstup na zahradu a do ložnice.

„Celý byt jsem navrhla s vysokým důrazem na estetiku s maximálním využitím pro úložné prostory, a to tak, aby nebyly na první pohled patrné. Proto je celým bytem vedena linie dřevěného kazetového obložení, ve kterém se podařilo schovat jak již zmíněné úložné prostory, tak vstupní dveře,“ objasňuje Eva Pešková.

Autorka nvrhla kuchyňskou linku v kombinaci antracitového mořeného dubu s přírodním a s pracovní deskou a dřezem z corianu v černém provedení, včetně lakem stříkaných úchytek a černé baterie.

Ve stěně jsou z prostoru kuchyně umístěny vestavné spotřebiče, kávovar a...
Ve stěně jsou z prostoru kuchyně umístěny vestavné spotřebiče, kávovar a...

Ve stěně jsou z prostoru kuchyně umístěny vestavné spotřebiče, kávovar a mikrovlnná trouba. Pod těmito spotřebiči vznikl prostor na malý vinný bar a skleničky.

Hliníková světla v celém prostoru jsou také v černé barvě, zapuštěná a přisazená. Vytápění bylo zvoleno podlahové, v bytě je využita rekuperace.