Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

18 let po revoluci dostal trh s bydlením na vysvědčení trojku

  1:00aktualizováno  1:00
Není to nejlepší vysvědčení, kterým se může trh s bydlením v ČR osmnáct let po Sametové revoluci pochlubit. I přes některá nepopiratelná pozitiva, která toto období provázela, by jen málokterý odborník na oblast bydlení mohl být s výsledky spokojený. Proč tomu tak je?

Za pozitivní lze určitě označit změny v oblasti financování bydlení | foto: Profimedia.cz

Speciál: Plnoletá demokracie

Je obecně známo, že psychologové doporučují začínat při hodnocení věcmi, které se povedly a až poté přejít na druhou stranu spektra.

Budeme se tedy držet jejich rady a začneme v hodnocení vysvědčení u jedniček. Teprve potom postoupíme dále k méně podařeným "předmětům".

FINANCOVÁNÍ
Za pozitivní lze určitě označit změny v oblasti financování bydlení, které je nyní nepoměrně profesionálnější. Došlo k nastavení konkurenčního prostředí mezi jednotlivými finančními institucemi a nyní již není pro klienta problémem úvěr získat rychle, relativně transparentně a rozhodně snáze. Každý si může z těchto nabídek vybrat.
Výsledná známka: 1

NABÍDKA BYTŮ
Loňský výsledek v počtu dokončených bytů byl završen 26% nárůstem oproti roku předcházejícímu a skončil tak rekordním výsledkem téměř 36 tisíc bytů.

Je to sice chvályhodné, ale s přihlédnutím k předchozím výsledkům a zejména k potřebám je to stále málo. Zájemci o bydlení si mají z čeho vybírat, a to i mimo hranice naší metropole.

Došlo i k významnému posunu ve standardním vybavení bytů a domů, rozvrstvení nabídky a k pověstnému rozevření nůžek.

O rozmanitosti nabídky nových bytů svědčí i některé nezávislé portály.
Výsledná známka: 2

POPTÁVKA
Počet zájemců o bydlení se nezmenšuje, i když koupěschopná poptávka stále převládá především v hlavním městě.

Je však nutno konstatovat, že počet projektů realizovaných mimo naši metropoli se neustále zvyšuje. Naše společnost bohatne, zvedá svoje životní standardy a logicky chce vylepšit i své bydlení.

Přehled a znalosti o bydlení se na straně poptávky výrazně zlepšily, zvyšují se i nároky kupujících.
Výsledná známka: 2

SMLUVNÍ VZTAHY
V uplynulém období se na trhu bydlení významně sjednotil a standardizoval proces koupě. Především v oblasti smluvních vztahů je nyní zcela běžný třístupňový kupní proces - od rezervační přes budoucí kupní až ke kupní smlouvě.

U podstatné části prodávajících se vztah a komunikace s kupujícími značně posunuly do profesionální roviny - výjimky samozřejmě existují na obou stranách a jsou velmi často způsobeny nereálným očekáváním. Ze záloh již není ve většině případů financována samotná výstavba.

Stále je ale ještě vzdálena doba, kdy se zde budou prodávat zcela dokončené byty. Tedy kdy na tuzemském trhu s novými byty nastane situace obvyklá u našich západních sousedů.
Výsledná známka: 3

LEGISLATIVA
I když se podařilo novelizovat některé smluvní vztahy na poli bydlení, stále je rychlost především z procesního hlediska nedostatečná.

Právních norem je velké množství a orientace v nich je i pro profesionála nelehká. Zákony jsou často neprofesionálně novelizovány.

Nezřídka dochází k tomu, že od prvotního návrhu z pera legislativců se ve finále, po množství zásahů z politických kruhů, "upeče" zákon, který se od první verze velmi výrazně liší.

A hlavně - namísto posunu pozitivním směrem dojde ke změně směrem opačným.
Výsledná známka: 4

ÚŘADY
Úřady, až na světlé výjimky, proces klientovi neusnadňují. Spíše si vytvářejí alibistickou pozici pro případný problém.

Je zajímavé, že se to týká většiny předmětných úřadů, i když zde proběhlo několik aktivit pro provedení změny tohoto stavu.

Nabízí se otázka, proč se to na jiném poli již dříve poměrně rychle podařilo (např. rychlý a průhledný proces vydávání cestovních dokladů) a v oblasti bydlení se to i přes určitou snahu stále nedaří.

Jistě, jedná se sice o rozdílně náročná kolbiště, ale času bylo víc než dost.
Výsledná známka: 4

ÚČASTNÍCI ŘÍZENÍ
Účastníci řízení ve výstavbě na všech jejích stupních (územní, stavební atd.) se mohou k plánované výstavbě vyjádřit a ovlivnit ji, což je jistě pozitivní.

Tohoto práva je však mnohdy zneužíváno. Závažná je i skutečnost, že si z této oblasti udělali někteří jedinci a firmy lukrativní předmět obživy.

Rádi se srovnáváme s našimi vyspělejšími partnery z Evropské unie, ale jen když se nám to hodí. Představa, že by jedna strana měla v případě neoprávněného postupu straně druhé uhradit vzniklou škodu, se nám vůbec nelíbí.

Jsem přesvědčen, že dokud se nezmění legislativní podmínky a nezvýší se zodpovědnost všech účastníků řízení, situace se nezlepší.
Výsledná známka: 4

BYTOVÁ POLITIKA
Zřejmě nejdůležitější "předmět" s nejtragičtějším výsledkem. Náš stát nemá žádnou kvalitně a koncepčně řešenou dlouhodobou bytovou politiku.

Okrajově se o ní dovídáme zpravidla pouze před volbami. Po nich se sliby vytrácejí a pozornost se přesouvá k jiným tématům.

Je trestuhodné, že se při výměně garnitur jednotlivých politických stran s železnou pravidelností mění i druh podpory bydlení.

Například zavedení státní podpory úroků z hypotečního úvěru pro nižší příjmové skupiny a její následné zrušení po několika letech dostane právě tuto skupinu do velmi nepříjemné životní situace.

Přitom je téměř všem dlouhodobě jasné, že nejjednodušší, nejprůhlednější a nejefektivnější podporou je dlouhodobé a přímé daňové zvýhodnění pro všechny skupiny.
Výsledná známka: 5

DEREGULACE
Je až neuvěřitelné, jak dlouho si tento "žhavý brambor" politické strany přehazují. A je zarážející, že jim to zatím více méně procházelo. I když - procházelo...

Množství žalob vlastníků domů u mezinárodního soudního dvora nás, vzhledem k již známým výsledkům obdobných žalob, děsí, protože prohrané spory budou hrazeny ze státní pokladny.

To znamená z kapes nás všech. Můžeme být na vlastníky domů rozzlobeni, ale ruku na srdce - kdo z nás by chtěl doplácet ze svého na někoho cizího? Zřejmě nikdo.

Pokud vybrané finanční prostředky vlastníkovi nemovitosti nepokryjí ani náklady vynaložené na provoz objektu, natož aby mu tato aktivita přinesla nějaký zisk, který by mohl například investovat do rozvoje nemovitosti - je něco shnilého ve státě dánském.

Může nás těšit snad pouze to, že po odstartování plné deregulace časem dojde k narovnání stále deformovaného trhu bydlení a trh se začne konečně chovat daleko více racionálně.

K dosažení tohoto stavu však vede ještě poměrně dlouhá cesta. Ovšem není proč otálet - čím déle to bude trvat, tím bolestnější důsledky to ve finále bude mít.
Výsledná známka: 5

Jak dál?
Jaký celkový výsledek si tedy můžeme na vysvědčení po deseti letech práce společně odnést? Není to příliš lichotivé hodnocení. Pokud vypočítáme prostý aritmetický průměr všech devíti předmětů, dostaneme se k podprůměrnému číslu 3,33.

Zajímavé, ale málo překvapující je, že na výsledku se pozitivně podílí soukromá, více motivovaná, pracovitější a zodpovědnější část týmu.

Ta má mnohdy nepříjemný pocit, že "pracuje" na část veřejnou. Ta je skupinou méně motivovanou, o něco méně pracovitější a často i ne tolik zodpovědnou jako sféra soukromá.

Co to celé pro nás znamená? Jak se můžeme z tohoto nevalného hodnocení uplynulé dekády poučit? A chceme se vůbec poučit? Pokud je naším cílem přiblížit se v oblasti bydlení ostatním vyspělým ekonomikám rychleji, tak nám nic jiného nezbývá.

Autor:
Nejčtenější

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Další z rubriky

Jezírko z bývalé nádrže tvoří dominantu zahrady.
Rekonstrukce starého stavení je naplněním snu a píle majitelky

Údolí Podolánek na okraji Beskyd patří k místům, které si nelze nezamilovat. A když se zde ještě designérka Daniela Hradilová potkala s bílým stavením z...  celý článek

Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží velšského poloostrova Lleyn ve...
Kouzelná chalupa má oblázkovou pláž, lesy a pastviny. Vše je na prodej

K romantickému stavení ze 17. století patří pozemek s rozlohou 4,5 hektaru a také vlastní soukromá oblázková pláž. Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží...  celý článek

Kemp Nedamov stojí na Kokořínsku od 70. let minulého století.
Autokemp Nedamov v Dubé vstal z mrtvých. Oživení pokračuje

Na Kokořínsku stojí od 70. let autokemp Nedamov u Dubé. V roce 2013 se areál zbavil nevyhovujících chatek a nahradil je stylovými domky od architektonického...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.